Ana Sayfa Güncel Restoranların tabelalarına saldırı: 'Arapça kökenli kelimelerle mücadele'

Restoranların tabelalarına saldırı: ‘Arapça kökenli kelimelerle mücadele’

Dün Ankara’da Afrika Mutfağı restoranı olan SAAB’a renkler bahane ederek tabelasına yapılan müdahalelerden sonra İstanbul, Avcılar Kaymakamlığı’nın Flora Falafel isimli mekanın tabelasındaki ‘yabancı’ kelimeleri bahane ederek yaptığı müdahalesi gündemde.

8 aydır düzenli olarak polisin ırkçı saldırılarına maruz kalan SAAB Restaurant’ın zorla tabelası indirildi. Tabeladaki renklerin ‘terör örgütü’ renkleri olduğunu söyleyerek polis zoruyla tabela beyaza boyandı.

 

Bir diğer ırkçı saldırı ise İstanbul’da Avcılar Kaymakamlığı tarafından başlatıldı. Kaymakamlığın keyfi kararlarıyla belediye görevlileri eşliğinde Arap Mutfağı olan Flora Falafel adlı mekanın tabelasında yer alan kelimelere müdahale etti.

Mekanın sahibi Mustafa Güvenç sosyal medya hesabından olayı şu şekilde anlattı:

Avcılar Kaymakamlığı Arapça kökenli kelimlerle mücadele kapsamında karar çıkartmış. Bu kararla sahaya inen Belediye görevlileri cadı avı yapar gibi yabancı mekanları bastılar. Onlara göre “flora” ve “falafel” kelimeleri Türkçe olmayıp dil devrimine aykırılık teşkil ediyormuş. Tebliğ, ihtar bildirmeden, herhangi bir karar göstermeden hınçla levhadaki kelimeleri söktüler. Burger King, Big Mac vs. emsal gösterince ‘onlar özel izinli’ dendi…

…Hangi ölçüte göre kelimelerin Türkçe olup olmadığını, dil uzmanlarının kendilerine eşlik edip etmediğini sorunca; “Beyefendi 30 yıldır dil eğitimi alıyorum, hangi kelimenin Türkçe olup olmadığını biliyorum” cevabını aldım. Buna rağmen “flora” kelimesini Arapça kökenli addetti.

Falafel yerine nohut köftesi, flora yerine de bitki örtüsü yazmayı talep ederek polis, zabıta ve bir sürü memur eşliğinde levhayı indirdiler. “Flora Falafel Restoran” ismi yerine güya bunun tercümesi olan, “Nohut Köftesi Bitki Örtüsü Restoran” ismini yazmamızı salık verdiler.

Göçmen karşıtlığını arttırmak için siyasiler ve siyasi partiler eliyle bilinçli olarak yürütülen politikalar sonucu özellikle göçmen işçilere yönelik nefret suçları, ırkçı saldırılar ve göçmenleri yerinden etme söylemleri arttı. Tüm yurtta süren cadı avının asıl kaynağı sermayenin sömürü düzenini devam ettirme çabasıdır. Göçmenlere yönelik yapılan tüm ırkçı saldırıları kınıyor ve herkesi birlikte ve güçlü bir mücadeleyi tesis etmeye çağırıyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler