Ana Sayfa Güncel Posco Assan'da zafer işçilerin, direnen kazanır!

Posco Assan’da zafer işçilerin, direnen kazanır!

İzmit Alikahya bölgesinde üretim yapan Posco Assan patronu Birleşik Metal-İş Sendikasına üye 105 işçiyi işten çıkarmıştı. İşten çıkarılan işçilerin bugün görülen davasında kazanan taraf işçiler oldu. Mahkeme işçilere işe iade ve sendikal tazminat hakkına hükmetti.

İzmit’te faaliyet gösteren Posco Assan işyerinde örgütlenme faaliyetleri sonucunda çalışan işçiler, yoğun çalışma, iş baskısı, düşük ücretler, iş kazası riskleri gibi temel sorunların çözümü için Anayasa’nın kendilerine tanıdığı hakkı kullanarak sendikalı olmuştu. Posco Assan işçileri Birleşik Metal-İş’te örgütlendiler.
Dünya çelik devi PASCO’da sendikasız ve kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren işçiler üzerinde baskı uygulamaya başladı.

YETKİDEN YETKİSİZLİĞE ÇSGB’NİN YILAN HİKAYESİ

Sendikaya üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldı. Bu süreçte yaşanan hukuksuzluklara bir yenisi daha eklendi. Sendikamın çoğunluk tespitini iki aya yakın süre bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespiti yazdı. Oysa başvuru tarihinde sendikanın, yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahipti. Üstelik sendikanın çoğunluğu Bakanlık tarafından da tespit edilmişti. Ama her ne hikmetse başlangıçta yazılan çoğunluk tespiti bekletildi ve tespit iki ay sonra birden “yetkisizliğe” dönüştü.

HUKUKİ MÜCADELE KARARI VE ZAFER

Birleşik Metal-İş Sendikası o dönem yaptığı açıklamalarda; Anayasa ve yasaların işverenlerin talimatıyla rafa kaldırılmasına izin vermeyeceğimizi, POSCO ASSAN işçilerinin hak mücadelesini onların temsilcisi olarak ve onlarla birlikte sürdürmeye ve işçilerin haklı mücadelesinin takipçisi olma sözünü vermişti.

Bugün (26 Temmuz 2018) Kocaeli 3. İş Mahkemesinde görülen duruşmada; kazanan taraf işçiler oldu. Mahkeme işçilere işe iade ve sendikal tazminat hakkına hükmetti. Direnenler kazanır!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler