Ana Sayfa Güncel Posco Assan işçileri TBMM'ye gidiyor

Posco Assan işçileri TBMM’ye gidiyor

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Posco Assan’da, Çalışma Bakanlığı’nın yetki belgesini 2 aydan fazla bir süredir vermemesi üzerine sendika, 9 Ocak Salı günü TBMM’de basın açıklaması gerçekleştireceklerini duyurdu. 

Güney Kore ve Kibar Holding ortaklı Posco Assan’da patron, sendikalı oldukları için işçileri; baskı, tehdit ve işten çıkarmaya varan her türlü hukuksuzlukla karşı karşıya bıraktı. Günlerdir direnen işçilerin karşısına patronun yanında Çalışma Bakanlığı da yer aldı. Çalışma Bakanlığı, Birleşik Metal-İş’in fabrikada yeterli çoğunluğa ulaşmasına ve işçilerin tüm direncine rağmen yetki belgesini haftalardır bekletmekte.

Süreç içerisinde işçilere; çeşitli yönetici ve bürokrasiden kişiler ve Çalışma Bakanlığı defalarca söz verdi, haklarını kendileri bakanlıktan sormak istediklerinde ise polis sert şekilde saldırdı. Yine de Kibar Holding’in fabrikasında sendika yetki belgesini alamadı.

Bu kez Posco Assan işçileri, 2 aydır alamadıkları yetki belgesini almak için Ankara’ya gidecekler. İşçiler ve sendika yöneticileri hem sendikal haklarını elde etmek hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı protesto etmek amacıyla TBMM önünde saat 11:30’da basın açıklaması gerçekleştirecekler. Saat 13:00’da ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup toplantısına katılarak yaşadıkları haksızlıkları kamuoyu ile paylaşacaklar.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler