Ana Sayfa Güncel "Plaza olduğuna bakmayın orada da göçmen emeği sömürülüyor"

“Plaza olduğuna bakmayın orada da göçmen emeği sömürülüyor”

Geçtiğimiz günlerde Natural Clinic adlı firmada çalışan bir işçi şirketin sigortasız ve kayıt dışı şekilde göçmen emeği sömürdüğünü bir sosyal medya platformunda duyurdu. Bu sektörde ağırlıklı olarak kayıtlanma süreçleri engellenerek kimliksiz bırakılan ve kayıtsız alana itilen göçmenler çalıştırılıyor. Yönetici pozisyonunda bulunan beyaz yakalı işçi Natural Clinic adlı şirkettiki çalışma ortamını ve işten çıkarılma sürecini anlattı.

 

1-Genel olarak çalışma ortamınızı anlatır mısınız? Personel il amirler arası ilişkiler nasıl mobbing, baskı, cinsiyetçilik, duygusal veya psikolojik şiddet var mı?

Natural Clinic çalışma ortamı, ofis gerçekten çok şık ve dünya standartlarında. Yani kaçak göçmen çalıştırma işini gözümüzün içine baka baka, şehir merkezlerindeki plazalarda, şık ortamlar yaratarak sürdürmekteler. Şirket kontrolsüzce büyümüş aylık milyon dolarlar cirolar yapan bir şirket. Kurumsallaşmaya çalıştığı için beni de ekibe dahil ettiler. Yöneticim Yiğit Çamcı, planlı ve programlı olarak çalışma sürecimin son bir ayında bana mobbing ve psikolojik şiddet uygulamıştır. Dijital pazarlama müdürü olarak işimde yetkin olduğumdan kendisi pazarlama yöneticisi olarak kendi koltuğunun tehdit altında olduğuna dair gereksiz bir korkuya kapılmış bana ve arkadaşlarıma mobbing uygulamıştır. Şirket patronu birçok kez birçok çalışana yeri geldiğinde küfürlü de olmak üzere bağırırcasına aşağılamalarda bulunmuştur. Bir kadın çalışma arkadaşım sistematik olarak cinsiyetçiliğe ve bodyshaminge maruz kalmıştır. Çalışma ortamı fiziki olarak güzel, duygusal olarak herkesin şirketi sevmediği, potansiyelinin kısıtlandığı ve mobbinge uğradığı bir ortam.

 

2-Şirketteki göçmen işçiler hangi koşullarda çalışıyor ve güvenceleri var mı? (sigortaları, çalışma izinleri vs.)

Şirketteki göçmenler sigortasız olarak çalışmaktadır. 400 kişilik şirketin neredeyse 300’ü bu statüde çalışandır. Bu insanlar yazık ki ayda 4.000 – 5.000 TL gibi paralara çalıştırılmaktadır. Üstelik bu insanlar kalifiye insanlar 2-3 dil bilen geldikleri ülkelerde yaşam standartları buradakinden çok farklı olan insanlar. Kendi departmanımdaki göçmen çalışanların performansıyla ilgili patronla görüşürken aldıkları maaşları öğrendim ve rahatsızlığımı patron Buğra Ersin Mürtezaoğlu’na ilettim. Kendisi bana Arap’ların tembel olduğunu o yüzden çalışmadıklarını söyledi.

 

3-Siz işten çıkarılırken nasıl bir süreç yaşadınız? 

Şirketten Yiğit Çamcı’nın komplolarıyla çıkarıldım. İK yetkilisi bana performansımın yeterli olmadığını söyleyerek iş akdime son vereceklerini iletti. İşten ayrıldığımda hiçbir yöneticim benimle konuşmadı bile, haksız olduklarını bildikleri için beni kolayca def edip yollarına devam etmek istediler.

4-Bu alanda veya benzer alanlarda beyaz yakalı olarak çalışan işçilere bir mesajınız var mı?

Cebinde biraz fazla para kalsın diye kaçak göçmen, SGK’sız çalışan çalıştıran şirketlerde eğer ki çok mecbur değilseniz çalışmayın. Göçmen işçilerin hukuk boşluklarından yararlanılarak köle gibi çalıştırılmasına izin vermeyin. Göz yumduğumuz her türlü hukuksuzluk gün olup size de uygulanabilir. Patronunuzdan, sosyal çevrenizden korkmayın, haksızlığa uğradığınızda ya da çalıştığınız şirkette bir hukuksuzluk varsa, bunu yetkililerle görüşüp çözüm elde edemediyseniz haklarınızı arayın. Yalnız değilsiniz, bu ülkede birçok dürüst sendika, sivil toplum kuruluşu bulunmakta, asla yalnız değilsiniz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler