Ana Sayfa Güncel Özel Haber | CHP'li Yalova Belediyesi'nde taşeron işçilerin yılan hikayesine dönen mücadelesi

Özel Haber | CHP’li Yalova Belediyesi’nde taşeron işçilerin yılan hikayesine dönen mücadelesi

Yalova Belediyesi’nde taşerona kadro davasını kazanan işçilere kadro hakkı verilmedi. İşçiler aradaki maaş farkları için dava açınca CHP’li Yalova Belediyesi tarafından 23 Mayıs 2017’de işten atıldı. İşçiler son olarak işe iade davasını kazandı. Bu kez de Belediye, işçilere işe geri alınmayacakları yönünde bir belge tebliğ etti.

Yalova Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan işçiler yıllardır yaşadıkları hak ihlalleri sebebiyle kadro davası açtı. Kadro davasını kazanan işçilere kadro yok denilerek hakları verilmedi. Davayı kazanan işçilerin 4’ü taşeronla kadrolular arasındaki 5 yıllık maaş farklarını almak için dava açınca 23 Mayıs 2017’de işten atıldı. Bunun üzerine işe iade davası açan işçiler son olarak bu davayı da kazandı. Bu kez de CHP’li Yalova Belediyesi işçileri işe iade etmeyeceklerini yazılı olarak bildirdi. 4 işçi yaşadıklarını bizlerle paylaştı.

CHP’Lİ YALOVA BELEDİYE BAŞKANI VEFA SALMAN: “SİZİ İŞTEN ATMAZSAM DİĞER İŞÇİLER DE AYNI ŞEYİ YAPAR”

Yalova Belediyesi’nde çalışan taşeron işçiler kazandıkları tespit davasından sonra kadro hakkı verilmeyince aradaki maaş farkını alabilmek için Yalova Belediyesi’ne dava açtı. İşçilere Belediye avukatları tarafından davayı geri çekmeleri yönünde baskı kuruldu. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman işçilere haber göndererek davayı geri çekmezlerse işçileri işten atacağını söyledi. Salman işçilere, “Sizi işten atmazsam diğer işçiler de aynı şeyi yaparlar, bunun önünü alamam” diye haber gönderdi. Akabinde 23 Mayıs 2017 tarihinde dava açan 4 kişi işten atıldık.

VEFA SALMAN İŞÇİLERİ İŞE ALMAMAYI ONUR MESELESİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞ

İşten atılmalarının ertesinde Ankara’da çeşitli görüşmeler yapan işçiler CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile irtibata geçtiler. Vefa Salman ile görüşen Seyit Torun telefon konuşmasının detaylarını işçilere aktarınca işçiler bir kez daha şaşkınlık geçirdiler. Telefon konuşmasında Vefa Salman Seyit Torun’a “Bu benim için bir onur meselesine dönüştü. Kimse bana dava açamaz” diyerek işçilerin taleplerini reddetti.

YALOVA’DA İŞ OLANAKLARI SINIRLI. iŞÇİLER PARA DEĞİL, İŞLERİNİ İSTİYORLAR

Yaptıkları görüşmeler sonuç vermeyince işe iade davası açan işçiler davayı kazandı. Bu kez de işe iade edilmeyeceklerini paralarını alacakları Yalova Belediyesi tarafından işçilere bildirildi. İşçilerin avukatları haciz işlemlerini başlatınca işçiler de CHP’li vekillerle görüşmeler yapmaya çalıştı. Seyit Torun geri dönüş yapmazken, Muharrem İnce’ye cumhurbaşkanı adaylığından sonra ulaşmak mümkün olmadı. Yalova’da CHP Seçim Bürosu’na giden işçiler “Biz daha adayız birşey yapamayız”  cümleleri ile karşılaştılar. Yalova küçük bir yer, iş olanakları sınırlı. Dolayısıyla işçiler işe geri dönmek istiyor ve hakları olan alacaklarını.

“EYLEM YAPMAYIN, AKP’NİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRERSİNİZ”

Görüşmelerinden de olumlu bir dönüş alamayan işçiler şimdiye kadar CHP ile aynı tarafta olduklarını düşündükleri için herhangi bir eylemliliğe girmediklerini ama artık aç olduklarını ve işlerini istediklerini ifade ettiler. Yalova’da seçim bürosunda da eylem fikirlerini ifade ettiklerinde “Öyle şey olur mu? Eylem yaparsanız, AKP’nin ekmeğine yağ sürersiniz.” karşılığını almışlar.

Ankara’ya kendilerinin kadro istemedikleri yönünde yanlış haberler de iletildiğini öğrenen işçiler bu memlekette hak aramanın ne kadar zor bir şey olduğunu deneyimlediklerini ifade ettiler.

Umut-Sen olarak son gelinen süreçte Muharrem İnce’nin memleketi Yalova’da taşeron işçilerin bu sorununu tek bir telefonla çözebilecek kudreti olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Muharrem İnce’den, Vefa Salman’ın işçilere yaptığı bu muameleyi görmezden gelmemesini ve seçim öncesi taşeron işçilerinin bu sorununu çözmesini bekliyoruz.

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler