Ana Sayfa Grev NUMSA üyesi Extremetec işçileri greve çıktı

NUMSA üyesi Extremetec işçileri greve çıktı

Ulusal Güney Afrika Metal İşçileri Sendikası (NUMSA) dün yaptığı açıklama ile Tshwane şehri otobüs sistemi bilet kesme teknolojisinden sorumlu şirket Extremetec’te bugün greve çıktı. Anlaşma sağlanamaması durumunda Cuma günü Thswane şehir merkezine yapılacak yürüyüşe diğer belediye işçilerinin de dayanışma grevi ile destek vermesi bekleniyor.

20. yüzyılda Apartheid rejimi tarafindan siyah Güney Afrikalıları kıyı şehirlerinden uzaklastırmak ve aynı zamanda iş gücünü tarım ve endüstriyel üretime yeterince yakın tutmak amacıyla kurulmuş yerleşkelerde hala yaşayan işçiler, günümüzde iş yerlerine ulaşmak için güvenilmez bir minibüs sistemini kullanmak zorundalar. Çoğunlukla kendi ceplerinden karşıladıkları minibüs ücretleri, bazen işçilerin günlük kazancı kadar bile olabiliyor.

Güney Afrika’nın direnişçi sendikası NUMSA’nın grev açıklaması:

Ulusal Güney Afrika Metal İşçileri Sendikası (NUMSA) üyesi Extremetec işçileri, bugün itibariyle greve çıktı. Extremetec, Tshwane şehrinin Areyeng BRT otobüs sisteminin bilet kesme teknolojisinden sorumlu şirket. Toplam 220 işçinin 190’ını NUMSA temsil ediyor. Grevin birincil sebebi, şirketin işçilerin ulaşım masraflarını karşılamayı reddetmesi. İşçiler sabah 04.00’da işbaşı ve akşam 21.00’da paydos yapıyor. Bu saatlerde aktif bir toplu taşıma seçeneği yok. İşçiler maaşlarının büyük bir kısmını işe gelip gitme masraflarına harcıyor. NUMSA üyesi işçiler, 2500 Rand ulaşım harcırahı ve akşam mesaisi için saatlik 60 Rand ek ücret talep ediyor. NUMSA ve greve giden işçiler olarak, otobüs sisteminde oluşacak aksaklıklar konusunda halkı uyarır, meydana gelecek sıkıntılar için yolculardan özür dileriz.

Ulaşım masrafı sorunu, Tshwane Belediyesi altındaki iki farklı birimde (Tshwane Rapid Transit [TRT] ve Tshwane Affected Operations Investment [TAOI]) çalışan işçiler için de yakıcı bir mesele. 13 Mayıs Cuma günü, bu iki birimin işçileri seslerini ve öfkelerini duyurmak için Thswane şehir merkezine bir yürüyüş gerçekleştirecek. Talepleri Extremetec işçileri ile aynı olduğu için yürüyüş sonrasında ve NUMSA örgütleyiciliğinde dayanışma grevine çıkmaları ihtimal dahilinde. Extremetec yönetimini, dayanışma grevi başlamadan harekete geçmeye ve pazarlık masasına oturmaya davet ediyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler