Ana Sayfa Güncel Nova Plastik direnişi Trakyalı işçilere örnek oluyor - Hasan Cömert

Nova Plastik direnişi Trakyalı işçilere örnek oluyor – Hasan Cömert

Nova Plastik 1988 yılında İstanbul Topçular’da küçük bir atölye olarak kurulmuş, bugüne geldiğimizde ise biri Kırklareli Vize’de diğeri Özbekistan’da iki fabrikası var. Ürettiği ürünleri Rusya ve Arap ülkelerine ihraç ediyor.

180 işçinin çalıştığı Vize’deki fabrikasında işçiler; çalışma koşulları, kötü yemekler, yoğun çalışma saatleri ve sefalet ücretinden kurtulmak için örgütlenmeye karar vererek Petrol-İş Sendikası’na üye olmuşlar. Kısa sürede çoğunluğu sağlayarak yetki başvurusu yapılmış. Bunu öğrenen gözü kar hırsı bürümüş Nova Plastik patronu iki gün içinde aralarında öncü işçilerin de olduğu 70 işçiyi performans düşüklüğü bahanesiyle (aslında sendikalaşmayı engellemek için) işten çıkarmış. Yetmemiş işçilerin kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatlarını vermemekle tehdit etmiş.

Lila Kağıt’da, Bel Karper’de, İndomie Adkoturk’de ve daha birçok yerde de görüyoruz ki işçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece kağıt üzerinde var. İşçilerin sırtından milyonlar kazanan patronların elinde sendikalaşmayı engellemek için her türlü yol var. İndomie Adkoturk’de işçileri “maske takmadın” diyerek; Nova Plastikte aylardır çalışan onlarca işçi aynı anda “performansı düştü” diyerek işten çıkarır. Değişmeyen şey ise; bu bahaneler her zaman fabrikada sendikalaşma olduğunda sendikalı işçileri işten çıkarmak için uydurulan bahanelerdir. Aylarca yıllarca çalışan işçiler, sendikaya üye oldukları anda performansları düşebiliyor, hiçbir hakkı verilmeden işten çıkartılabiliyor. İşten atılan işçiye ise sendikaya üye olmanın hak değil bir cezaya dönüştürüldüğü bu düzende; kazanılmış hakkını almak için direnmek, mücadele etmek dışında bir yol kalmıyor. Biz işçiler yasaya göre değil ancak fiili ve meşru mücadelemizle, birliğimizle haklarımızı alabiliriz, işçi ve sendika düşmanı patronlara karşı mücadele edebiliriz.

İşte tüm bu haksızlıklara, baskılara ve engellemelere karşı Nova Plastik işçileri gözlerden ‘uzakta’ 10 Haziran’da fabrika önünde direniş çadırını kurarak direnişe başladı. Her karışı sermayeye peşkeş çekilmiş, suyu toprağı fabrika atıklarıyla zehirlenmiş, köylüsü işçileştirilmiş Trakya topraklarında; Nova Plastik işçileri hiç yalnız değil.

Onurlu duruşları ve direnişleri Trakya’daki OSB’lerde karın tokluğuna günde onlarca saat çalıştırılan işçilere örnek olacak. Direnen Nova Plastik işçileri kazanacak!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler