Ana Sayfa Güncel Mitsuba işçilerinin 2 günlük işgal eylemini selamlıyoruz

Mitsuba işçilerinin 2 günlük işgal eylemini selamlıyoruz

Sendikal örgütlenme sürecine önderlik eden 10 işçinin atılması üzerine işyerine kapanan işçilerin eylemi bugün valilikte tarafların yaptığı ortak toplantı sonrasında sona erdi.

Valilik toplantısı sonrasında işçilerle görüşen Birleşik Metal genel başkanı Adnan Serdaroğlu işgal bitirildikten sonra sesi kısık olduğu için açıklama yapmadı, yerine 2 nolu şube başkanı konuştu. Şube başkanı açıklamasında; sendikanın tanındığını, işverene taslak sunulacağını, işverenle bir anlaşma sağlanabilirse toplu sözleşme imzalanacağını eğer anlaşılamazsa işverenin itirazını sürdüreceğini ve eylemler nedeniyle kimse hakkında bir işlem yapılmayacağını, atılan işçilerden bir grup işçinin tazminatının ödeneceğini, diğerlerinin iş çıkış kodunun işsizlik maaşı alınabilecek biçimde düzeltildiğini ifade etti.

Sonuç olarak, işveren sendikanın yetkisine yaptığı itirazı geri çekmemiştir, sendikal tanınma diye sunulan şeyin ise hukuki bir dayanağı yoktur. Sunulacak taslağı işveren reddettiğinde hukuken yapılacak bir şey yok. Önder 10 işçinin yokluğunda işveren mobbingini daha kolay yaygınlaştırabilecektir. Ortada bir zafer yoktur!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler