Ana Sayfa Güncel Metal işçileri ek zam istiyor, işçiler artık geçinemiyor

Metal işçileri ek zam istiyor, işçiler artık geçinemiyor

MESS sürecinde bütün metal işkolu sendikalarının tabanında ortak izleyen ve süreci işçilerin lehine çevirmede sözü ve pratiği ile ortak irade koymaya çalışan metal işçileri gelinen sürece dair uyarılarını yazdılar.

Merhaba;
Bütün metal işçilerine ve Türkiye işçi sınıfına selâmlarımızı iletiyoruz.

Bizler metal fırtınayı yaratmış olan direnişçi bir sınıf geleneğinin parçasıyız. Fırtına sonrası bizlerin gücünü kırmak için içeriden ve dışarıdan türlü tezgâhlar kuruldu. Dipten birleşerek ortaya çıkışımız karşısında afalladılar. Ama bizler gücümüzü örgütlü bir yapıya dönüştüremedik. İşte tam bu noktada sermaye sarı bürokratik sendikaları ile metal işçilerinin gücünü dağıttı ve MESS’i güçlendirdiler. MESS masalarında sınıfa ihanet pozları verildi. En son Çimsataş’ta kardeşlerimiz isyan etti. Ama bütün bir metal uyanışını tetikleyemedik.

Geldiğimiz noktada hayat pahalılığına karşı bütün iş kolları gibi bizim de elimiz kolumuz bağlandı. Bizler bu durumun farkındayız.

Metal işçileri ek zam istiyor. İşçiler artık geçinemiyor. Mesailer de artık bizi kurtarmıyor.
Artık işçiler köyden getirdiği bal, fasulye, peynir ve sucuğu satarak geçinmeye çalışıyor.
Giriş ve çıkış saatlerinde fabrika önünde tezgahlar kuruluyor. Bu ayıp ise hem patronların hem de sendika bürokratlarının ayıbıdır.

Bizler ek zam dedikçe sizler bahaneler uydurarak geçiştirmeye çalışıyorsunuz.
Bizler sizi sözleşme başından beri uyarıyoruz. Türk Metal sendikası ve hükümetin anlaştığı bir taslağı işçilerin önüne koydunuz. Bu da yetmedi bu taslağa itiraz eden işçileri afaroz edip Türk Metal yöneticileri ile fotoğraf paylaşarak MESS’i tebrik ettiniz. Şimdi işçiye “Biz ek zam isteyemeyiz” diyip, sırf gündem değişsin diye sosyal etkinlik düzenliyorsunuz. Bizce bu eylemler sendikaların birer sosyal faaliyet aracına dönüştürülmesinden başka bir şey değildir.

Uzun sözün kısası artık işçilerin önünü açın. Biz işçiler sizin rahatınız bozulmasın diye ömrümüzü feda etmeyecek, bizi sömürmenize izin vermeyeceğiz.

Bu sözümüz de işçi dostlarımıza; Asla unutmayın, vazgeçmeyin kardeşler. Biliyoruz ki; mücadele umuttur!

Biz diyoruz ki, bütün işçiler bilerleşelim; bu katliamları, sömürüyü ve yoksulluğu ortadan kaldıralım.

Gebze’den Metal İşçileri

İlgili İçerikler

Son Eklenenler