Ana Sayfa Güncel MESS lokavt kararıyla metal işçilerini yıldırabileceğini sanıyor

MESS lokavt kararıyla metal işçilerini yıldırabileceğini sanıyor

130 bin işçiyi ilgilendiren metal grup toplu sözleşmesinde sendikaların grev kararı sonrası işveren sendikası MESS’ten lokavt açıklaması geldi.

Metal iş kolunda 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecinde devrimci işçi sendikası Birleşik Metal-İş ile birlikte sarı sendikalar Türk Metal ve Çelik-İş’in de ‘2 Şubat’ta greve çıkıyoruz’ demesi üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’dan lokavt kararı geldi.

23 Ocak akşamından bu yana KAP’a açıklamada bulunan Aygaz, Türk Traktör, Tofaş, Ford Otosan, Karsan, Otokar ve Arçelik MESS’in lokavt kararı aldığını ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt tarihinin daha sonra şirketlere bildirileceğini duyurdu. Lokavt kararlarına sözleşme kapsamındaki diğer şirketlerin de katılması bekleniyor.

Sermaye bekçiliğini yapan Devlet’in ve Saray’ın gücünü arkasına alan MESS metal işçileriyle dalga geçer gibi Lokavt tehdidiyle işçilerin direnme potansiyelini kırmaya çabalıyor. İşçiler MESS ve OHAL dayatmalarına artan öfkesiyle #2ŞubattaGrevdeyiz demeye ve örgütlenmeye devam ediyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler