Ana Sayfa Güncel Mehmetçik Vakfı’na ait akaryakıt istasyonlarında neler oluyor?

Mehmetçik Vakfı’na ait akaryakıt istasyonlarında neler oluyor?

Mehmetçik Vakfı’na ait akaryakıt istasyonlarında;

İSİG önlemlerinin gözardı edildiği çalışma şartlarını, istasyon yöneticilerinin uyguladığı mobbing ve hukukdışı cezaları bizlere ulaşan istasyon işçilerinden dinledik:

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki çalışma şartları çok ağır. Uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle güçsüz düşüyor, moral olarak da mutsuz oluyoruz. Ruh halimize bir de mobbing de eklenince stresimiz artıyor. İnsanız sonuçta. İster istemez yaşadığımız bu durum işimizi ve hayatımızı etkiliyor. Bu koşullarda hata yapabiliyoruz. İş kazası, yanlış dolum ve fazla dolum yapabiliyoruz. Bu sebeple yapılan hatanın maddi karşılığını cebimizden ödememize rağmen vaziyet değişmiyor. Bu da yetmezmiş gibi disiplin kuruluna çıkarılıyoruz ve ayrıca yevmiye cezası veriliyor. Bu yapılanlar hangi insanlığa, vicdana sığar? Yöneticilerin keyfi muamelesi, egoları ve hukuka aykırı disiplin kararları ile çalışanlar mağdur ediliyor. Yargıya intikal eden davalarda kurum gecikme faizleri ile birlikte avukat ve mahkeme masrafları dahil yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalıyorlar. Yöneticilerin sorumsuzluğundan ötürü kurum maddi ve manevi zarara uğratılıyor. Yöneticiler görev süreleri dolduğunda gidiyorlar… Yargıya intikal eden davaların hepsini kaybettiler.
Biz de çareyi örgütlenmede bulduk ve sendikalı olduk. Ama bu da yeterli olmadı.
Biz, işçiler olarak artık sesimizi çıkarmaya karar verdik. Onca hak gaspından sonra atılan işçi arkadaşlarımızın yaşadığı akıbeti yaşamak istemiyoruz.

Taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz:

Ağır çalışma koşulları iyileştirilmelidir.

Çalışan sayısı artırılmalıdır.

Ücretler hayat pahalılığı şartlarında ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeye çıkarılmalıdır.

Mobbingler durmalı, insanca saygı istiyoruz.

Dinlenme süreleri artırılmalı, molalar çoğaltılmalıdır.

İş güvenliği güvence altına alınmalıdır.

Bizlere zorbaca davranan yöneticiler cezalandırılmalıdır.

Petrol-İş İstanbul 2 No’lu Şube Üyesi Mehmetçik Vakfı Akaryakıt İstasyonu İşçileri

İlgili İçerikler

Son Eklenenler