Ana Sayfa Haber MCP Manisa Seramik'te 17 işçi işten atıldı

MCP Manisa Seramik’te 17 işçi işten atıldı

İzmir Kemalpaşa’da bulunan MCP Manisa Seramik Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Kristal İş Sendikası’na üye olan 17 işçi Kod-49 ile işten atıldı. İşten atılan işçiler ve Kristal İş Sendikası bugün fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

MCP Manisa Seramik fabrikasındaki işçiler iş yerindeki kötü çalışma koşullarından ötürü Kristal İş Sendikası’na örgütlendi. 2022 Mart ayında fabrika içinde yeterli çoğunluğa ulaşan Kristal İş Sendikası Bakanlıktan yetkiyi aldı. İşyerindeki örgütlülüğü kırmak isteyen MCP Manisa patronları işçilerin zorla e-devlet şifrelerini almaya ve sendikadan istifa ettirmeye başladı; istifa etmeyen işçileri ise işten atmak ile tehdit etti.

Manisa Seramik Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de bakanlık yetki başvurusunun hemen ardından Kristal İş Sendikası üyesi 10 iş haklarında hiçbir tutanak, tenbih, ihtar vb. uyarı bulunmamasına rağmen verilen işleri yapmamakla, işi aksatmakla ve işçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmekle itham edilerek, kod-49’dan işten atıldı. Daha sonraki süreçte bu sayı 17’ye ulaştı.

Kristal İş Sendikası bugün fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendikalı olduğu için hukuksuzca işten atılan tüm üyelerin işe iade edilmesini, fabrika içindeki sendikal baskının bir an önce sonlandırılmasını ve işten atılan işçilerin işe iadeleri sağlanana kadar da gerekli her türlü mücadeleyi kararlılıkla yürütmekten imtina etmeyeceğini açıkladı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler