Ana Sayfa Güncel Röportaj | Mastaş Grevi 9. gününde: TİS taleplerimiz karşılanana kadar buradayız

Röportaj | Mastaş Grevi 9. gününde: TİS taleplerimiz karşılanana kadar buradayız

Toplu iş sözleşmesi sürecinin tıkanması nedeniyle Bursa’da 9 gündür Özçelik-İş Sendikası öncülüğünde süren Mastaş Grevi’nin sözcüsü Serdar Yörük ile konuştuk.

TİS sürecini biraz aktarır mısınız?

9 yıldır bu firmada çalışıyorum. 9 yıldır da sendikanın imzaladığı TİS’leri takip ediyoruz, son gece atılan imzaları çok gördük. Genelde %5-%9 zamlar söz konusuydu. En son sözleşmemizi Yüksek Hakem Kurulu’na göndermiştik. Bu sene de çok lüks zamlar istemedik, %18 gibi bir zam talebimiz oldu. %18 talebimizin %15’ini vereceğini söyleyen patron bir önceki yılın 12. ayının maaşına göre vereceğini söyleyince ortada pek bir zam kalmamış oldu. Sosyal haklarımız geçmiş sözleşmelerde düşük kaldığından talep ettiğimiz sosyal haklarımızı bu sözleşmede dahi çok yükseltemedik. Fakat düzenlediğimiz toplu iş sözleşmesinin tüm hükümlerini almadan grevi bırakmayacağız. Sosyal haklarımız, ikramiyelerimiz çok kötü durumda olduğundan buradayız.

Ortalama ne kadar ücretlerle çalışıyorsunuz?

Mastaş’ta genelde işçiler 3100 Lira maaşla çalışır, asgari ücretle de çalışan arkadaşlarımız var. Kaldı ki ücretten öte bizim kapıda grevde olmamızın en önemli nedeni ikramiye sayılarını eşitlemek. Kaç ikramiye alacağımız belirsiz, içeride değişik bir sistem var. İki alan var, üç alan var, dört alan var. Biz ikramiye sayılarının tüm arkadaşlarımız için eşitlenmesini istiyoruz, bu taleple birlik olduk.

Mastaş’ta toplam kaç işçi çalışıyor, kaçı sendikaya üye?

İçeride net olarak 193 işçi var. Bunun 130 kadarı mavi yakalı, mavi yakaların hepsi de sendikamıza üyedir. Geri kalan ise beyaz yakalı işçilerdir. Grev oylamasında beyaz yakalı işçi arkadaşların çok desteğini aldık. 130 mavi yakalı varken 150 evet oyuyla grev oylamasını tamamladık.

İçeride üretim tamamen durduruldu mu?

Üretim devam etmiyor, tüm işçi arkadaşlarımız greve destek oluyor. Mastaş’ta üretim tamamen durmuş durumda. Kapı önündeki grevimize 130 işçinin tamamı her gün gelmek istese de pandemi nedeniyle greve günlük katılımcı sayısını 15-20 kişi olarak belirledik. Bu şartlarda bugüne kadar içeriden bizimle bir görüşme talebi gerçekleştirilmedi. Gittiği yere kadar götüreceğiz bu grevi, işçinin desteği oldukça biz mutluyuz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler