Ana Sayfa Güncel Madenciler ayakta: Çalışmak zulüm, emeklilik ölüm!

Madenciler ayakta: Çalışmak zulüm, emeklilik ölüm!

Madenciler emeklilik ücretlerinin yasal bir düzenlemeyle artırılması talebiyle bugün (13 Mart Pazar) Soma Hükümet Meydanı’ndan Adalet Sarayı’na yürüdüler. Bağımsız Maden-İş’in tüm maden havzalarında başlattığı mücadele 2.500-3.000 TL’lik emeklilik aylıklarının artırılması ve Uyar Maden’de çalışan madencilerin eksik yatırılan tazminatlarının yatırılması için sürüyor. Soma Adalet Sarayı önünde okunan basın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.

Basına ve Kamuoyuna

Soma’da madencilerin tazminat sorunu bitmedi. Bitti diyenler, böyle bir algı yaratmaya çalışanlar, yıllardır madencilerin tazminatlarının ödenmesi konusunda ayak bağı olanlar madencilerin yaşadığı her kenti terk etmelidirler. Soma Uyar Madencilik tazminat ödemelerinde 952 madenci tazminatını almıştır fakat eksik ödeme almıştır. Azim Uyar’a ait bir ocağa ödemeler yapılırken Azim Uyar’a ait diğer ocağa ödemeler yapılmamıştır. Ayrıca iş kazası ve ölümlü iş kazası tazminat ödemeleri hiç yapılmamıştır. Özellikle bu yola çıktığımızdan bu yana tazminat sorununun çözümünde direnişlere öncülük eden İdris Sarıkaya’nın, Ali Kandemir’in ve Ali Faik İnter’in mahkemelerce kazanılmış olan tazminat hakları ödenmemiştir. 

Aynı zamanda halen daha Soma Kömürleri tazminat ödemelerinde yapılan usulsüzlükler ve yasadaki 13 Mayıs 2014 öncesi hak edişleri olan madencilerin ödemeleri konusunda sınırlama devam etmektedir. 

Bu yola çıkarken söylediğimiz ve aynı zamanda sendikamızın mücadele ilkesi olarak hatırlatalım: “Bir kişinin hakkı kalmayıncaya kadar bu yoldan asla dönmeyeceğiz.” Mücadelemizin neticesinde muhattap olarak karşımıza çıkanlar, günlerce, aylarca bizi oyalayanlar bu sözümüzü, ilkemizi on milyon kez düşünsünler ve Somalı madencilerin çözülmeyen tazminat sorununu ivedilikle çözsünler.

Ayrıca; ÖLÜM AYLIĞI ANLAMINA GELEN EMEKLİLİK ÜCRETLERİNE MADENCİLER HAYIR DİYOR!

Madencilik mesleğinin dünyanın en ağır mesleği olduğu açıktır. Madenci kısa ömürlü insandır. Çoluğunun çocuğunun geleceği için kısa ömürle yaşamayı göze almış insandır. Bu hakikat nedeniyle de devlete/SGKya emeklilik maliyeti yükü en az olan kesimdir madenciler.

Maden işçisi bir iş cinayetinde öldürülmez ise,

Bir iş kazasında uzuv kaybı yaşamaz ise,

Çalışıp emekli olunca da ciğerleri tükenmiş oluyor, madencilik sonucu çeşitli hastalıklarla boğuşarak kısa ömrünü tamamlaya çalışıyor madenciler.

Ancak insanlığa musallat edilmiş kapitalist sistem ve onun sahipleri yaşamı işçiler için cehenneme çevirirken düzenin sahibi patronlar için cennet yaratıyor. Günden güne emeği ile geçinen insanların haklarına mafya tarzıyla çökmeye devam ediliyor.

Biz bugün burada aynı zamanda maden işçilerinin önderleri Tahir Çetin ve Ali Faik İntere vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmek için toplanmış bulunmaktayız. 

Söz şudur. Madencilere reva görülen en düşük sınırda ödenen emeklilik aylıklarına isyan etmek.

Düşünün ki bugün yeni zamla 8500 TL aylık ücret alan maden işçisi bir ay sonra emekli olunca 2500-3500 TL sınırında emekli aylığına mahkum ediliyor. Hiçbir iş kolunda aldığı maaşla, aldığı emekli aylığı arasında bu kadar uçurum olan bir kesim söz konusu değildir.

Emekli milletvekillerinin aldıkları 18 bin TL ücreti az bulanlar, madencinin sefalet düzeyindeki emekli aylıklarına çare üretmek durumundadırlar. Önümüzdeki dönem seçime doğru gidiyoruz. Soma, Kınık, Kırkağaç, Savaştepede madencilerin karşısına çıkacak siyasi partiler öncelikle bu konuda ne yapacakları taahhüt etmelidirler. Madenci aylıklarını kemiren, patron yalaması sarı sendikalar madencilerin yaşadığı bu sefalete ses çıkarmıyorlar. Onların da sonu yakındır.

Hayat pahalılığının 3-5 katına çıkmış olduğu bir durumda, temel ihtiyaçlar giderlerinin, elektriğin, suyun, kiranın, ısıtmanın, market, pazar ürünlerinin günlük gelen zamlarla belirlendiği bir hayatta, 2500-3500 TL arası maaş alan emekli madencinin ve ailesinin geçinebilmesini düşünebilmek akıl dışılıktır. 

3213 sayılı Maden Kanunu’na 11 Eylül 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6552 sayılı Kanun ile eklenen maddeyle; madencilerin düşük ücret aldıkları ve çok çalıştırıldıkları devletçe kabul edilmiştir. Fakat buna rağmen maden işçisi emekli olduğunda nasıl yaşayacağı, nasıl geçineceği görmezden gelinmiş, eksik bırakılmış veya kulak ardı yapılmıştır. 

Ayrıca;

Kamuya ait yeraltı maden işletmelerinden emekli olmuş bir maden işçisinin ortalama aylık aldığı ücret 6500 TLdir. Özel işletme yeraltı madenlerinde çalışıp emekli olan madencilerle arasında dev bir uçurum bulunmaktadır. Dünyada emekli bir maden işçisinin ortalama aylık geliri 2000 Euro olmaktadır. Bu ücret ülkemizdeki emekli madencinin aldığı sefalet ücretinin hem yaşamsal olarak kat kat üzerinde hem maddi olarak kat kat üzerindedir. 

Dolayısıyla;

Özel işletmelerin yeraltı madenlerinde çalışmış ve emekli olmuş madencilerin yaşadığı durumun adı tam anlamıyla SEFALETTİR. Bizim gün geçtikçe daha da kötüleşen bu sefalete, bu ölüm aylığı anlamına gelen düşük emeklilik ücretlerine daha fazla tahammülümüz yok. Madenciyi bu sefaletten çıkaracak ve insanca yaşayabileceği bir ücret almasını sağlayacak bir yasal düzenleme talebimizdir bizim. Aynı zamanda Uyar madencilikte tazminatlarını alamayan, eksik ödeme alan, iş kazası ve ölümlü iş kazası tazminatlarının gerçek tutarlarını alamayan madencilerin tazminat sorunu çözülmelidir. 

İnsanca bir yaşam için sonuna kadar mücadele edeceğiz…

İlgili İçerikler

Son Eklenenler