Ana Sayfa Güncel Krizin faturası emekçiye kesildi : EATON'da hak gaspı

Krizin faturası emekçiye kesildi : EATON’da hak gaspı

Çerkezköy’de bulunan EATON Polimer Kauçuk Fabrikası’nda patron, sözleşmeli işçilerin tamamını işten çıkardı. Krizi ve yaklaşan toplu sözleşmeyi bahane eden işveren, söz verdiği şekilde ise sözleşmesi biten işçilere ikramiyelerini vermedi.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan Amerikan sermayeli EATON Polimer Kauçuk Fabrikası’nda 6 aylık sözleşme yapılarak alınan yaklaşık 300 işçi verilen sözler tutulmayarak sözleşmeleri biter bitmez işten çıkarıldı. Sözleşme yapılırken 6 ay sonunda kadroya alınacaklarını, kadroya alınmayanlara ise 1 aylık ikramiye verileceği söylenmişti. Ancak işveren, ekonomik krizi ve yaklaşan toplu sözleşmeyi bahane ederek sözleşmeli işçilerin tamamını ikramiyelerini vermeden işten çıkardı.

İki dönemdir Petrol-İş Sendikası 1 no’lu şube ile ek protokol yaparak sözleşmeli işçi alımı yapan EATON, önceki yıl tüm sözleşmeli işçileri kadroya dahil ederken bu kez krizi bahane ederek toplu sözleşme öncesi fabrikada yükselen yüksek talepleri bastırmak ve kadrolu çalışanlara gözdağı vermek amacıyla sözleşmeli işçilere verdiği sözü tutmadı. Petrol-İş Sendikası ise herhangi bir açıklama henüz yapmazken işçilere yapılan haksızlık karşısında sessizliğini koruyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler