Ana Sayfa Güncel Kod-A direniş ateşi İzmir'de de yakıldı

Kod-A direniş ateşi İzmir’de de yakıldı

Kod-A Bilişim’de sendikalı olmalarının ardından  baskı, sürgün, yıldırma ve işten atmalarla karşı karşıya kalan Sosyal-İş’e üye işçiler kitlesel olarak İzmir ve İstanbul’da gerçekleştirdikleri ihtar eylemlerinden sonra İstanbul’da başlayan direniş bugün 17.gününde. İzmir’de de işten atılan işçiler sendikalı olma hakkını savunmak için dün direnişe başladı. Direnişe Valilik, OHAL bahanesiyle engel olmaya çalıştı.

Sosyal-İş’in bir süre önce örgütlendiği Kod-A Bilişim’de işverenin, Anayasal sendikal haklara saygı göstermemekte ısrar etmesi üzerine bir dizi uyarı eylemi hayata geçirilmişti. Uyarı ve çağrılarına kulak tıkayan işveren, baskı, tehdit, sürgün ve işten atma saldırılarını sürdürdü. 10 işçinin işten atılmasıyla 3 Ekim’de İstanbul Güneşli’de direniş başlamıştı. Direnişe destek büyürken bu kez de İzmir’de işçiler haksız yere işlerinden oldu.

İzmir’de sendika ve işçilerin, Kod-A’nın iş ortakları arasında yer alan Türk Telekom’un Cumhuriyet Meydanı’ndaki binasının önünde başlatmak istediği direnişe, İzmir Valiliği devam eden OHAL’i gerekçe göstererek engel oldu.

Sendika, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcilerinin de katılımıyla açıklama yaptı. Açıklamada “İşten atamalara tehdit ve baskılara son” ve “Proje değil işçiyiz. Sendika hakkımıza sahip çıkıyoruz” pankartları açıldı. Açıklamada valiliğin tutumu da protesto edildi.

Sendikanın Şube Başkanı Müfit Ereş, Kod-A patronunu sendikal haklara yönelik saldırılara son vermeye ve çözüm için masaya oturmaya davet etti. Ereş “Aksi takdirde, dayanışmayı büyütmeye; direnişi sürdürmeye devam edeceğiz. İşveren bu çağrımıza yanıt vermediği takdirde konuyu Meclis gündemine ve uluslararası platforma taşıyacak; Kod-A’nın hizmet verdiği tüm şirketlerin gündemine sokacağız.” dedi.

Bugün işçiler direnişin 2. gününde Vodafone Bölge Müdürlüğü önünde eylemlerini sürdürüyorlar.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler