Ana Sayfa Güncel Kod-A direniş ateşi İstanbul ve İzmir'de yanmaya devam ediyor

Kod-A direniş ateşi İstanbul ve İzmir’de yanmaya devam ediyor

2016 yılında sendikalaşma sürecine giren Kod-A direnişçileri, sendikalı oldukları için önce çeşitli yerlere sürgün edildiler, ardından işten atıldılar. Şimdi ise OHAL koşullarına rağmen işçiler İstanbul’da 28 gündür, İzmir’de ise 13 gündür direnişteler. 

Baskının ve haksızlığın her geçen gün daha fazla yaşandığı Kod-A Bilişim’de, 2016 yılında asgari ücretin artmasına rağmen patronun gözünü işçinin yol ve yemek ücretlerine dikmesiyle sendikalaşma süreci hızlanmıştı. İşçiler kısa bir süre sonra yetki belgesini almayı başardılar. Ancak bundan sonra işverenin baskıları başladı. İşveren ilk olarak işçileri belirli mesafelerde, sürgün niteliğindeki yerlere göndermek istedi. Halihazırda yol ücretlerinin tamamını alamayan işçiler direndiler ve sürgüne karşı itiraz ederek dilekçe verdiler. İtirazlara karşılık işçileri ardarda 3 gün boyunca iş yerine alınmalarını yasaklayan işveren, işçileri işten çıkardı.

Daha önce İstanbul’daki Kod-A işçilerinin Sosyal-İş’te sendikalaşma ve işten atılma süreçlerini, direnişin 8. gününde İstanbul, Güneşli’de eylemdeki direnişçi işçilerle konuşmuştuk. İstanbul’un ardından İzmir de direnişe geçti ve taleplerini net olarak ortaya koyarak eylemine başladı.

İZMİR – “Amacımız sadece işe geri dönmek değil”

“İzmir’de işçilerin işten çıkarılması İstanbul’daki gibi toplu şekilde olmadı, tersine İstanbul’dan 3 hafta sonra ve parça parça yapıldı. Çoğu arkadaş da bu süreçte kendisine yeni iş buldu. Şu anda direnişi de 4-5 arkadaş sürdürüyoruz. Şimdilik üzerimizde bir baskı yok. Sürgün edilen arkadaşlar oluyor, bazıları direnmeyip oralara gidiyorlar.

Direnişimizi ileriye yönelik düşünüyoruz Amacımız sadece işe geri dönmek değil. Toplu sözleşme için masaya oturmak ve baskıları sona erdirmek istiyoruz.”

İSTANBUL – “Sonuna kadar devam edeceğiz”

“28 gündür oturma eylemindeyiz. En son Ayazağa’da İstanbul Teknük Üniversitesi’nde yer alan Teknokent’te Kod-A Bilişim’in yerinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Sonrasında İzmir’de de iki tane basın açıklamamız oldu. İzmir’de de direniş 12. gününe girdi. Şu anda mahkemede davamız sürüyor. 11 Kasım’da mahkememiz var. Süreci bekliyoruz. Direnişimiz boyunca işveren herhangi bir görüşme talebinde bulunmadı. Ancak 28 gündür arkadaşlarla buradayız. Eylemimiz devam ediyor, sonuna kadar da devam edeceğiz.”

İlgili İçerikler

Son Eklenenler