Ana Sayfa Güncel Kod-A Bilişim ve DHL Express’te direniş kazanacak!

Kod-A Bilişim ve DHL Express’te direniş kazanacak!

Birleşik emek hareketi zemini inşası için bir araya gelenler, direnişlerinin 52 ve 129. gününde olan Kod-A Bilişim ve DHL Express işçilerini ziyaret etti.

Uluslararası kargo şirketi DHL Express’te çalışırken Türk-İş’e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nda (TÜMTİS) örgütlenen ve yetki belgesi alınmasının ardından işten atılan 9 işçi, DHL’nin Yenibosna’daki merkez ofisinin önünde 129 gündür direniyorlar.

DHL Express’te yetki belgesi alınması ve çoğunluk tespitinin yapılmasına rağmen patronlar yetki belgesine itiraz etmişti.  Yapılan itiraz sonucu başlayan mahkeme süreci ile birlikte işçiler de direnişe başladılar. Mahkeme 12 Aralık’da gerçekleşecek.

Kod-A işçileri ise İstanbul ve İzmir olmak üzere iki farklı merkezde direnişlerine devam ediyorlar. İstanbul’da DHL Express işçileri ile aynı cadde üzerinde direnen Kod-A işçileri İzmir’de 35, İstanbul’da ise 52 gündür direnişlerini sürdürüyorlar. Sosyal-İş’e bağlı işçilerin Yetki Belgesi başvurularının kabul edilmesi üzerine işveren sürgün yoluyla baskı uygulamaya başlamıştı. Sürgünü kabul etmeyen işçiler ise işten çıkartıldılar. İzmir’de direnişe başlayan Kod-A Bilişim işçilerin direnişi OHAL bahane edilerek engellenmeye çalışıldı. İşçiler şu an Vodafone Bölge Müdürlüğü önünde direnişlerine devam ediyorlar.

Birleşik emek zemini için bir araya gelenler, direnişçilerle dayanışma göstermek ve işçilerin mücadelelerinin kazanımla sonuçlanmasına katkı sunmak için işçiler ve sendika temsilcilerinden bilgi aldı. İşçiler sendikal haklarının kabul edilmesi için verdikleri mücadeleyi kazanana kadar sürdüreceklerini belirtti.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler