Ana Sayfa Güncel Koç Emekçilerle Resmen Alay Ediyor: Esneyin Talimatları

Koç Emekçilerle Resmen Alay Ediyor: Esneyin Talimatları

Türkiye’de en büyük ciroya sahip sanayi kuruluşu olan Tüpraş, AKP döneminde özelleştirilerek Koç Holding’e neredeyse bedava verilmişti. Koçlar’a devredildiğinden bu yana karını kerelerce katlamış olmasına rağmen işçi sayısını düşürmesi ve emekçilerin reel ücretlerini sabit tutup onları daha yoğun, daha uzun saatlerde çalıştırmasıyla gündeme gelmektedir. Bu kez ise beyaz yakalı personeline “Esneyin” başlıklı talimatta, çalışanlara “iş ile yaşamınızı birleştirin” emri verildi. Tüpraş’ta sözleşme gereği haftada 40 saat çalışan beyaz yakalı emekçilere “45 saati tamamlayın” denilerek, çalışanların boş zamanlarında da çalışmaları istendi. Üstelik mesaj, emekçilerle alay edercesine “amuda kalkarak çalışan bir beyaz yakalı” fotoğrafıyla gönderildi.

Sol’da yer alan habere göre, çalışma saatlerinin esnekleştirilmesi, iş yaşamı ile özel yaşamın birbirine karışması, çalışanların kendilerine ayırdıkları boş zamanlarda bile “uzaktan çalıştırılması”, son yıllarda sık görülen bir yöntem…

AKP’li yıllarda kârlarını ve rantlarını katlayan Koç Holding de, çalışanlarını “esnek çalışma” adı altında daha fazla ve kuralsız bir biçimde sömürmenin yollarını arıyor.

TÜPRAŞ’IN BEYAZ YAKALI EMEKÇİLERİNE EMRİVAKİ: ESNEK ÇALIŞMA ADI ALTINDA FAZLA MESAİ

Koç Holding bünyesindeki Tüpraş’ın Kocaeli, İzmir, Kırıkkale ve Batman’daki rafinerilerindeki beyaz yakalı çalışanlara dün akşam mesai bitimine yakın bir zamanda gönderilen mesajda, emekçilerden “çalışma hayatı ile özel yaşamını birbirine karıştırmaları” istendi.

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu imzasıyla gönderilen mesajda, “esnek çalışma” adı altındaki sömürü yöntemi adeta bir “müjde” gibi duyurularak, “Esneyin. Yaşamınız işiniz ile buluşuyor” denildi.

Mesajda, rafinericiliğin sadece mesai saatleri içinde icra edilebilecek bir meslek olmadığı vurgulanarak, “Sürekli çalışan ünitelerimiz bizleri mesai saatinin dışına taşan bir çalışma temposuna alıştırıyor” ifadesi kullanıldı.

Cep telefonları, e-postalar ve akıllı uygulamalara işaret edilen mesajda, “Çağımızın iletişim imkanları, hangi saatte olursa olsun iş yerimizdeymiş gibi çalışma imkanı sağlıyor” denildi.

“Tüpraş emekçilerinin boş zamanlarından ayırdıkları bir süreyi de çalışmak için kullandıklarının” da itiraf edildiği mesajda, “esnek çalışma” adı altındaki sömürü biçimi ise “çalışanların yaşam kalitesini iyileştirme” cümlesiyle sunuldu.

HAFTADA 40 SAAT ÇALIŞAN BEYAZ YAKALI EMEKÇİLERE “45 SAAT” DAYATMASI

Beyaz yakalı Tüpraş emekçilerine dün gönderilen talimatta, çalışanlara “fazla mesai”nin adeta dayatıldığı gözlendi.

Tüpraş bünyesindeki beyaz yakalı emekçiler bugüne kadar haftada 40 saat çalışıyordu. Şirket yönetimi, dün akşamüstü ilettiği talimatla emekçilerden bunu “45 saate çıkarmalarını” istedi. Tüpraş çalışanlarının zaten alışık olduğu “fazla mesai” uygulaması, bu talimatla normalleştirilmeye ve yasal statüye kavuşturulmaya çalışıldı.

Mesajda şöyle denildi:

“Bu kapsamda prensip olarak sabah 09.30 ile akşam 15.30 arasında iş yerlerimizde olmak ve haftalık 45 saati tamamlamak koşulu ile çalışma temponuzu ve şeklini kendiniz düzenleyebilirsiniz. Bu düzenlemeyi yaparken, yöneticileriniz ile mutabık kalmanızı, iş önceliklerinizi, planlı toplantı ve şirket kural ve alışkanlıklarını dikkate almanızı bekliyoruz.”

Bu durumda Tüpraş’ın beyaz yakalı emekçileri iş günlerinde 09.30 ile 15.30 arasında fiili olarak iş yerinde olacak. Ancak aynı emekçiler, bu saatler dışında akıllı telefon, bilgisayar, tablet, e-posta ve benzeri iletişim yollarıyla çevrim içi kalarak evlerinde, boş zamanlarında, kendilerine ve ailelerine ayırdıkları zaman dilimlerinde 45 saat çalışmaya devam edecek. 09.30 ile 15.30 saatleri dışında kalan çalışmanın süresi her ne kadar “45 saat” olarak tanımlansa da, örneğin verilen iş bitmediğinde bu süre “nasıl olsa evde çalışıyorsunuz” denilerek 45 saati aşabilecek.

İŞ KANUNU “ESNEYİN” EMRİYLE DELİNECEK!

Oysa İş Kanunu’nda “fazla mesai” işçinin/emekçinin onayına bağlı. Sözleşmede haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirtilmişse, 45 saate tamamlanacak sürede yapılacak çalışmalarda “yüzde 25 artırımlı fazla mesai ücreti” ödenmek zorunda. Bugüne dek haftada 40 saat çalışan Tüpraş’ın beyaz yakalı emekçileri, dün gönderilen emrivaki bir talimatla 45 saat çalışacak. Ayrıca “esnek çalışma” adı altında, emekçilerin dinlenme ve özel yaşam saatleri de gasp edilmiş olacak.

MESAJDA KULLANILAN GÖRSEL TEPKİYE YOL AÇTI

Genel müdürlük tarafından Tüpraş’ın beyaz yakalı emekçilerine gönderilen “Esneyin” talimatında kullanılan görsel de, çalışanların tepkisine yol açtı. “Sempatik görünmek” adına amuda kalkmış bir beyaz yakalının fotoğrafının kullanıldığı mesajda, emekçilerle adeta alay edildi.

soL’a konuşan emekçiler, “Tüpraş emekçilerinin çalışma yaşamlarını bir ‘çalışma cehennemine’ dönüştüren Koç patronları, daha fazla kâr uğruna çalışanlarının özel yaşamını da cehenneme döndürmeye niyetli” yorumunda bulundular.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler