Ana Sayfa Manşet Kazım Akbulut Neo Trend Tekstil işçilerini nasıl soydu?

Kazım Akbulut Neo Trend Tekstil işçilerini nasıl soydu?

Pandemi sürecinde ücretsiz izne zorlanan 104 Neo Trend işçisi, Güngören’deki firmanın kapatılması ve Kazım Akbulut’un kayıplara karışması ile birlikte işsiz kaldı. Ücretsiz iznin 1 Temmuz’da bitmesi ile birlikte firmaya giden işçiler; iş yerinin boşaltıldığını gördü. Ardından SGK’dan gelen bir mesajla işsiz kaldıklarını öğrendiler. Kazım Akbulut’un gasp ettiği 1.5 milyona yakın alacakları için de eylemlerine Neo Trend Tekstil’in distribütörlerinin ve Kazım Akbulut’un ailesinin villaları önünde devam ediyorlar. Neo Trend Tekstil Direnişçilerinden Cihan Kaya ile işten çıkartılma Neo Trend Tekstil patronu Kazım Akbulut ve direniş üzerine konuştuk.

Kazım Akbulut kimdir, bize biraz bahsedebilir misin?

Dediğine göre eskiden Dev-Yolcuymuş ve iki sene cezaevinde yatmış. Kimliğine göre Elazığ/ Karakoçanlı ancak aslen Dersimli olduğunu söylüyor. Neredeyse 78-80 yaşlarında vardır. Bizim esas patronumuz Kazım Akbulut’tu. Şimdi kendisi Bahçeşehir’de ikamet ediyor; yazlığı da Kazdağları’nda. Ancak bildiğimiz kadarıyla orası eşinin adına kayıtlı. Bahçeşehir’deki evi de kardeşi adına kayıtlı. Kazım Akbulut 2000 yılında Türkiye’de Hummel’ın distribütörlüğünü aldığında bazı malvarlıklarını batma endişesi ile kendini güvence altına almak için ailesinin ve arkadaşlarının üzerine geçiriyor. Sadece Burdur’da ortak bir arsası kalıyor.

Bimeks işçilerinin yaşadıkları durumda da aynı hikayeyi görmüştük. Patron kendi mal varlığını bir şekilde eşine dostuna geçiriyor, yurtdışına aktarıyor. Sizde de durum öyle sanırım?

Kazım Beyle ben 2009 yılında tanıştım. 400 işçiyi işten çıkartmışlardı, aynı gün her işçinin fazla fazla hakkını aynı gün ödeyerek işten çıkartmışlardı. O zaman Hummel’ı biraz daha ileri seviyelere getirmişlerdi. İmalat Mısır’a çalışmaya düşünüyorlardı; burada daralmaya gittiler o sebeple. Eski işçilerden tanıyanlar şaşırıyor; işçi haklarını sonuna kadar savunan biriydi nasıl bunu yapar diyorlar. Biz biraz daha araştırınca da karşımıza kızı ve damadı çıkıyor. Pandemi de 1.5 sene devletten para aldılar, onlara saysınlar şeklinde söylemleri var.

Kazım Akbulut’un siyaseten söylemlerinden bize bahsetmiştin. Başka neler yapıyor, kimlerle görüşüyor?

Kazım Akbulut sıklıkla siyasetçilerle görüşüyordu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar okul arkadaşıydı, hatta seçim dönemi için 2000 adet tişört yaptırıp göndermiştik. Sonrasında Zeydan Karalar’a ulaşmaya çalıştık ancak ulaşamadık. İstanbul seçimlerinde de Canan Kaftancıoğlu maddi destek için Kazım Akbulut ile görüşmeye gelmişti. Beşiktaş Belediye Başkanı yine aynı şekilde ziyarete geldi. Zeydan Karalar’a sosyal medya hesaplarından vs. ulaşmaya çalıştık ancak cevap vermediler. Yine başka bir iddiaya göre de Zeydan Karalar Kazım Akbulut’u arayıp “bunu nasıl yaparsın” demiş, şu an görüştürmüyolarmış. Her zaman Kazım Akbulut’un söylediği şey şuydu: ben işçi hakları için cezaevinde yattım.

Neo Trend Direnişçileri şu an neler yapıyor?

Şuanda biz ağırlıklı olarak üretimini yaptığımız firmalarının mümessillerini sıkıştırmaya çalışıyoruz. Neo Trend ile Hummel’ın şöyle bir bağlantısı var ki Neo Trend Hummel’a hiçbir üretmi yapmadı, sadece buranın Türkiye distribürütörü Akbulut ailesi. Kazım Akbulut 2014 yılının sonunda Akbulut Tekstil’in %51 hissesini Hummel’a satıyor; %49’u da Zeynel Akbulut’a kalıyor. 2 sene önce de Hummel yine hisselerin bir kısmını satın alıyor ve %25 hissedi kalan Zeynel Akbulut Hummel’ın Türkiye CEO’su olarak kalıyor. Bahçelievler’deki Kazım Abulut’un evine gidince iki apartman yanında da Zeynel Akbulut’un evi var. Kendisi şu an kanser tedavisi görüyormuş. Biz gidince evden birileri çıktı. Videonuzu çekebilir miyim, sosyal medyada paylaşacağım dedi. Baldızı olduğunu söyledi ancak isim de vermedi. Biz Neo Trend Direnişçileri olarak Merter’deki şirkete de gidecektik ancak öğrendik ki Kazım Akbulut Zeynel Akbulut’u da 500 bin TL dolandırmış. Bulundukları bina da Kazım ve Zeynel’in ortaklıkları var. Kazım Bey kimseye sormadan binayı ipoteklemiş. Zeynel Bey ben borcu ödeyeyim, siz bana verin demiş ancak ödenmemiş geri o para.

Kazım Akbulut 1978 yılında Akbulut Tekstil’i kuruyor ardından 50 milyon TL vererek Hummel’ın distirübütörlüğünü alıyor. 2009 yılında Fındıkzade’deki ilk Hummel mağazasını da o zaman açıyorlar. Biz ilk eylemimizi Fındıkzade’de yani Türkiye’deki ilk Hummel mağazasında yaptık. Bundan sonra da tüm AVM’leri gezeceğiz. Bu hafta Next firmasından bir cevap bekliyoruz. Yaptıları uluslararası anlaşmalardan ötürü sorumlulukları oluyormuş. Bir de firma pandemi sürecinde Neo Trend Tekstil’e ödeme yapmış. Öğrendiğimiz bilgiye göre Next’in yaptığı ödeme bir gün sonra kızı Tuğçe Akbulut ve Savaş Özdemir’in hesabına aktarılmış. Neo Trend’in hesabında para bırakılmıyormuş. 1.5 yıllık süreç içinde bu işlemler de yapılmış. Bazı arkadaşların elinde evraklar da var yapılan usulsüzlükle alakalı. Bir an önce hakkımızı ödemelerini bekliyor herkes.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler