Ana Sayfa Güncel İstanbul'da sayacılar masaya oturuyor

İstanbul’da sayacılar masaya oturuyor

Ülkenin birçok ilinde başlayan grevlerin ayaklarından biri de İstanbul’du. 18 Eylül Pazartesi eyleme başlayan İstanbul’daki Türkiyeli ve Suriyeli saya işçileri düşük ücret, güvencesiz ve uzun çalışma saatlerinin olduğu çalışma koşullarına karşılık zam talebiyle bugüne dek eylemdeydi. Bağcılar Güneşli’de yürüyüş düzenleyen işçiler, Evrensel’in haberine göre yapılan eylemlerin sonuç verdiğini ve bugün Ayakkabı Sanayiciler Derneği, Ayakkabıcılar Odası, Sayacılar Odası ve federasyon yetkilileri ile bir araya geleceklerini belirttiler. İstanbul Umum Sayacı Sanatkarları Esnaflar Odası Başkanı Muharrem Kökoğlu, taleplerinin karşılanmaması durumunda eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Güneşli’de bir araya gelen işçilere, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de destek verdi.

İkitelli ve Merter’den gelen Sayacılar Güneşli merkezde bulunan caminin yanında bir araya geldi. Burada sayacılara seslenen İstanbul Umum Sayacı Sanatkarları Esnaflar Odası Başkanı Muharrem Kökoğlu, “Biz başlarken, ‘Haklarımızı sonuna kadar savunacağız ve haklarımızı alana kadar vazgeçmeyeceğiz’ dedik. Yüzde 25 ila 40 arası değişen fiyat artışı talebimiz şu anda görüşülmekte. Ayakkabı Sanayiciler Derneği, Ayakkabıcılar Odası, Sayacılar Odası ve federasyon yetkilileri ile bir araya geleceğiz. Bu haklarımızı alana kadar devam edeceğiz. Pazarlık yapmayacağız. Haklarımızı alamazsak da eylem programımıza devam ederiz arkadaşlar” diye konuştu. Yapılan konuşmanın ardından yürüyüş düzenleyen sayacılar, “Sayacı uyuma mesleğine sahip çık”, “Güneşli uyuma esnafına sahip çık” sloganları attı.

CHP’Lİ VEKİLDEN SAYACILARA DESTEK

Sayacılara CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de destek verdi. Türkiye’de fındık üreticisinden ayakkabı üreticisine kadar herkesin sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Şeker şöyle devam etti: “Bir avuç ithalatçı ayakkabıcı, bir avuç tüccar para kazanacak diye sayacıların emeği sömürülüyor. Sayacılar yaptıkları işi 5-6 liraya yapıyorlar. Ancak piyasada bu ayakkabılar 150-200 liradan aşağı değil. Bu ayakkabının imalatında en büyük emeği katan sayacılar maalesef hakkını alamıyor. Bunun sebebi fiyatlar konusunda yurt dışından gelen ayakkabıcılar, fiyatları düşürüyor. Bir örgütlenmeleri olmadığı için bugüne kadar bu haklarını alamıyorlardı. Ancak şu anda bir örgütlülük içerisindeler. Bu anlamlı ve önemli. Biz de hak mücadelesi veren sayacıların haklarını alması için buradayız. Sayacılara gereken desteği vermeye, onların sesi olmaya devam edeceğiz.”

“CHP milletvekili desteğe geliyor. Sol gazeteler bizi sayfalarına taşıyor, ama oy verdiğimiz AK Parti’nin ne vekilleri geliyor ne de basını geliyor” diyen sayacılar Hükümete, seslerini duyduğu halde bir şey yapılmadığı için tepki gösterdi.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler