Ana Sayfa Güncel #İşçiSınıfınınGündemi, 21 Haziran 2021: İşgal, Grev, Direniş!

#İşçiSınıfınınGündemi, 21 Haziran 2021: İşgal, Grev, Direniş!

İşçi sınıfının gündemini her pazartesi sizinle haftalık olarak paylaşıyoruz.

 • Geçtiğimiz hafta 15-16 Haziran Direnişi’nin 51. yıldönümünü geride bıraktık. Umutsen TV’de 15-16 Haziran Direnişi’nin 51. yıl dönümünde Volkan Yaraşır ile direnişin bugüne öğrettiklerini konuştuk. Yayını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
 • 301 madencinin katledildiğin Soma Katliamı Davası’nda karar 16 Haziran’da açıklandı. Soma Kömür İşletmeleri patronu, katil Can Gürkan’a olası kastla değil, bilinçli taksirle sadece 20 yıl hapis cezası verildi. Şirketin yönetim kurulu üyesi Haluk Evinç ise beraat etti. Somalı madenciler tarafından katliamdan sonra örgütlenerek kurulan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, “Bu karar yok hükmündedir. Katledilen kardeşlerimizin hesabını mutlaka soracağız.” açıklaması yaptı.
 • Soma Uyar Maden İşçileri, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası öncülüğünde Soma Hükümet Meydanı’nda 16 Haziran’da eylem gerçekleştirdi. Ankara yürüyüşünde Hükümet yetkilileri tarafından verilen sözlerin tutulması gerektiğini hatırlatan madenciler, 23 Haziran’da tekrar Soma Hükümet Meydanı’nda toplanarak madenci temsilcilerini Ankara’ya uğurlayacak.
 • 16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü’nde İMECE Ev İşçileri Sendikası, Antalya, Bursa ve İstanbul’da basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen basın açıklamalarında ev işçilerine sigorta, emeklilik hakkı ve güvence talep edildi.

 • İzmir Bozzetto Kimya’da 4 işçinin Kod 29 ile işten atılmasına, 2 işçinin ücretsiz izne çıkarılmasına karşı Lastik İş Sendikası öncülüğünde fabrika önünde eylem gerçekleştirildi.
 • Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu Nedex Kimya işçileri toplu iş sözleşemesi görüşmelerinde taleplerinin karşılanmaması üzerine greve çıktı. 17 Haziran’da başlayan grev kararlılıkla sürüyor. Yaşasın grev!
 • 17 Haziran’da HDP İzmir İl Başkanlığı binasına Suriye’de silahlı fotoğrafları da ortaya çıkan Onur Gencer’in tetikçiliğinde bir faşist saldırı düzenlendi. Faşist saldırıda HDP İzmir İl Başkanlığı’nda bulunan HDP üyesi Deniz Poyraz hayatını kaybetti. Katil Onur Gencer, katliam soruşturulmadan apar topar bir gün içinde tutuklandı. Katliam memleketin dört bir yanında protesto edildi. Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, katliam sonrasında “Bir Deniz gitti, bin Deniz gelecek!” diyerek isyanını dile getirdi. Deniz Poyraz ölümsüzdür!

 • AtlasGlobal (AtlasJet) iflası kabul edildi, hukuk yine patronları korudu. Hileli iflas kanıtlarına rağmen mahkeme tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kardeşi Murat Ersoy korundu. Maaş ve tazminatları gasp edilen işçiler ise hakları için mücadeleye devam ediyor.
 • 19 Haziran’da Maltepe’de kadın örgütleri tarafından “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!” denilerek miting gerçekleştirildi.
 • 19 Haziran’da İzmir Alsancak’ta LGBTİQ+ örgütleri tarafından çağrısı yapılan Onur Yürüyüşü, polisin tüm engellemelerine ve gözaltılara rağmen gerçekleştirildi.
 • Kartal Belediyesi işçileri 5’er bin lirayı bulan fazla mesai, geriye dönük alacaklar ve ikramiyeleri için uyarı eylemi gerçekleştirdi. 20 Haziran sabahı 05.30’da işbaşı yapmayan ve 4 saat işi durdurma eylemi yapan işçiler alacaklarının yanı sıra soyunma ve dinlenme yeri eksikliklerini de dile getirdi. İşçiler belediye yönetimine Salı gününe kadar süre verdi.
 • Adıyamanlı tütün üreticileri, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki alınmayan tütün ticaretinin yasaklanmasına tepki gösterdi. Tütün üreticileri, “Eğer tütünü yasaklarlarsa onların burnundan getirmezsek yuh olsun!” diyerek isyanlarını dile getirdi.

 • Gezi İsyanı’nda polislerce hedef gözetilerek katledilen Berkin Elvan için görülen davada karar açıklandı. Bilinçli taksirle yargılanan katil polis Fatih Dalgalı’ya müebbes hapis ceza verilirken ceza indirim uygulanarak 16 yıl 8 aya indirildi. Katil polis Fatih Dalgalı tutuklanmadı.
 • DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’na ait Abdullah Baştürk Dinlenme Tesisleri’nde çalışan ve pandemi bahane edilerek işten çıkarılan İbrahim Günay ve Engin Gündoğan, sendika genel merkezinin işe iade sözünü tutmaması üzerine 22 Haziran’da direnişe geçme kararı aldı.

  Abdullah Baştürk Dinlenme Tesisi’nde direniş başlıyor

 • İtalya’da ülke genelinde lojistik ve nakliye işçilerin grevi sürerken Novara bölgesinde işçilerin grev alanına kamyonla giren bir saldırgan grevci işçi ve S.I. Cobas Sendikası’nın koordinatörü olan 37 yaşındaki Adil Belakhdim’i katletti.

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler