Ana Sayfa Haber İşçilerin Hak Arayışına Büyüyen Saldırı: Zorunlu Arabuluculuk - Mürsel Ünder

İşçilerin Hak Arayışına Büyüyen Saldırı: Zorunlu Arabuluculuk – Mürsel Ünder

Geçtiğimiz sene bu dönemlerde Mürsel Ünder’in iş mahkemeleri kanun tasarısı ile birlikte işçilere yönelik devlet saldırısını anlattığı yazıyı yayınlamıştık. Yazıda bahsi geçen “Zorunlu Arabuluculuk” değişikliği  20 Haziran’da TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Çok yüksek ihtimalle de mecliste görüşüldükten sonra yasalaşacak. İşçilere yönelik en büyük saldırı olarak tariflenen Zorunlu Arabuluculuk ile ilgili detayları tekrar paylaşıyoruz.

  • Kanuna göre, iş mahkemelerinde açılacak her türlü alacak davası ve işe iade davası için dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu hale getirilecek. Adliyelerde kurulacak Arabuluculuk Bürosu’na başvuru yapılacak. Aksi halde dava hiçbir araştırmaya girmeden baştan reddedilecek.
  • Arabuluculuk kanununda bazı istisnalar haricinde isteyen herkesin arabulucuya başvurma hakkı vardır. Bu iş mahkemesinde görülecek davalar için de geçerlidir. Burada asıl korkunç olan işçinin bunu yapmaya zorunlu kılınmasıdır. İşçi patronundan dayak da yese, tacize de uğrasa, mobbinge de uğrasa yine zorunlu arabulucuya başvuracak ve patronla karşı karşıya gelmek zorunda olacak. “Anlaşmaya” çalışacak. Aksi takdirde dava açamayacak, ya da bu usule uymadan açtığı dava reddedilecek.
  • Arabuluculuk kanununda dahi isteyen herkesin arabulucuya başvuracağı kimsenin zorla dahil edilemeyeceğini belirtmektedir. Arsa davası açacak olan, ticari alacak davası açacak olan, boşanmak isteyen çiftler, mirasını paylaşamayan herkes isterse arabulucuya gidecek, karşı taraf istemezse dahil olmayacak ve taraflar bu nedenle hiç mağdur olmayacak. Fakat işçiler mecburen arabulucuya gidecek.
  • Peki bunun parası kimden çıkacak? Tabi ki işçiden. İlk 2 saatten sonra, işçi de arabulucunun parasını ödemek zorunda olacak. Zaten tazminatını alamamış, ücreti ödenmemiş, dava açmak için devlete çok fazla dava masrafı ödemesi gereken işçi bir de arabulucuya para vermek zorunda kalacak.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler