Ana Sayfa İşçiler Yazıyor İşçiler yazıyor: Sarı sendika Türk Metal’den afili satış planı 

İşçiler yazıyor: Sarı sendika Türk Metal’den afili satış planı 

MESS, fabrika eylemleri ve Türk Metal Kocaeli mitingi sonrası önce TM sonra da BMİS’i görüşmeye çağırdı. Görüşme sonucu yapılan teklif her iki sendika tarafından reddedilirken, BMİS grev yapılacak fabrikaları çoğaltarak karşılık verileceğini ilan etti. Ama TM Başkanı, bir CEO edasıyla MESS’i açık biçimde över sözlerle anlaşmaya dair imalar içeren açıklamada bulundu.

Sarı sendika başkanı ”Kavlak Pervul’un” katılmadığı görüşme sonrasında ‘Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) bugün yapılan görüşmede bize verdiği teklifi revize etti. Teklifte ilk altı ay için %21, ikinci altı ay için ise %24,34, yıllıkta da kümülatif olarak yüzde 50,45 ücret zamı teklif etti. ‘’MESS’in bu yaklaşımını sözleşmenin seyri açısından olumlu buluyorum. Benim de katılacağım bundan sonraki görüşmelerde temsil ettiğimiz kitlenin memnun olacağı bir sonucu almayı umuyorum.’’ diyerek gerçek yüzünü ortaya koydu Kavlak. Peki bugün teklif edilen neydi?

Taslakta ikinci altı ay enflasyon olduğu halde %36 istemek ne demek? Çünkü Eylül ve Mart arası enflasyonun en az toplamda %40 çıkacağı belli. ”Kavlak Pervul”, sürekli olumlu yaklaşım dediği MESS’le birlikte metal işçisini Pazartesi satacağını alenen ilan etti. Hani taslak değişmezdi? Neden ikinci altı ay konuşuluyor? Çünkü enflasyon yüksek çıkacak, verilen zam anında eriyecek. Yıllık toplamdan bahsediyor. Hani biz altı aylık alıyorduk? Yıllık %50’den bahsediyor. Oysa sadece ikinci altı ay en az %40 enflasyon çıkacak. ”Kavlak Pevrul” kendini kahraman ilan ederek satışa hazırlanıyor. TM açıkça metal işçileri ile dalga geçiyor. 

Ayrıca sendikaların fabrika temsilcilerini de uyarıyoruz. Temsilciler, biz işçilere ‘siz bu dönem en yüksek zammı alacaksınız!’ diyerek işçilerin nabzını yüksek tutmak istiyorlar. Algı yaratarak ”Kavlak Pervul’un” satış sözleşmesinin davullarla karşılanmasını istiyorlar.

Metal işçisinin dikkatine! Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Bu son uyarımızdır. Kimse metal işçisinin emeği, onuru ve gücü ile oynamasın. Bizler her şeyin farkındayız, biliyoruz görüyoruz. Ve bütün metal işçilerini tavizsiz direnişe çağırıyoruz.

MESS’i de sarı sendikaları da YENECEĞİZ!

Mess Sürecini Takip Eden Metal İşcileri

İlgili İçerikler

Son Eklenenler