Ana Sayfa Güncel İşçi sınıfımıza ve emekçi halkımıza: Altındağ’da mültecilere dönük faşist saldırılara dair açıklamamız

İşçi sınıfımıza ve emekçi halkımıza: Altındağ’da mültecilere dönük faşist saldırılara dair açıklamamız

Ankara’nın Altındağ ilçesi Battalgazi Mahallesi’nde 10 Ağustos Salı günü çıkan kavgada hayatını kaybeden Emirhan Yalçın’ın ailesine başsağlığı diliyoruz. Bu cinayetin bahane edilerek ülke sağının normali olan linç kültürünün hortlatılması kabul edilemez.

Bu bağlamda:
1. Bu faşist saldırılar açık bir şekilde iktidar tarafından organize edilmektedir. Düzen muhalefeti de son süreçteki açıklama ve tutumlarıyla bu saldırılara çanak tutmuştur.
2. Egemenler, patronlar ve patronların örgütleri tarafından düzensiz göç teşvik edilmektedir. Bu bağlamda göçmenlerin varlığının sebebi göçmenlerin “tercihi” değil, kapitalizmin ihtiyaçları ve tüm dünyadaki emperyalist savaş, yağma, sömürü politikalarıdır.
3. Göçmenlerin “sebep olduğu” öne sürülen tüm “aksaklıkların” sorumlusu bu konuya dair hamaset politikası üretmekten başka hiçbir şey yapmayan İktidar ve mültecileri öteki olarak görerek siyaset üreten düzen partileridir.
4. Hiçbir toplum tecavüzcü, işgalci, kötü, açgözlü, korkak ve benzeri niteliklerle imlenemez. Bu ırkçılıktır. Irkçılık her zaman eninde sonunda işçi sınıfını sermaye sınıfı karşısında parçalar, egemenlerin ekmeğine yağ sürer.
5. Beraber yaşanan insanlara dair edinilen düşmanca tutum, asıl tedbir alınması gereken noktadır. Bu ırkçılık hiçbir zaman yalnızca göçmenlerle sınırlı kalmamıştır, kalmayacaktır. Sekülerinden İslamcısına ana akım milliyetçi söylemin “öteki” olarak kodladığı her toplum kesimi bu düşmanlıktan nasibini alacaktır.
6. İşçiler, emekçiler, yoksullar olarak öfkemiz sınıfsaldır ve öfkemizi ırkçılıkla manipüle edenler egemenlerdir. Bu organize faşist saldırılara karşı ezilenler olarak birlikte mücadele etmekten başka yol yoktur.

Umut-Sen

İlgili İçerikler

Son Eklenenler