Ana Sayfa Güncel İşçi sağlığı ve iş güvenliği cehennemi Aliağa'da son durum

İşçi sağlığı ve iş güvenliği cehennemi Aliağa’da son durum

NAe São Paulo gemisi Cebelitarık Boğazı’ndan geçmek üzereyken Türkiye rotasını değiştirmek zorunda kalmıştı. Bugünlerde Uluslararası sözleşmelere aykırı olan yolcuğunu sona erdirmek üzere Brezilya’ya geri dönüyor. Ancak Aliağa’daki NAe São Paulo gündemi buzdağının görünen kısmı dahi değil. Aliağa’da gemi söküm tesislerinde her yıl yüzlerce geminin söküm işlemi gerçekleşiyor. Dolayısıyla tüm gemilerin en az NAe São Paulo kadar özen gösterilerek denetlenmesi gerekiyor. Gemi sökümde tek bir geminin dahi uygun koşullarda söküm işleminin gerçekleşmemesi başta işçi sağlığı ve iş güvenliği olmak üzere halk ve çevre sağlığına da büyük bir tehdit oluşturuyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği talebini merkezine oturtan direnişi de hatırlayarak Aliağalılarla süreci konuşuyoruz.

Gemi söküm savaş gemisiyle tekrar gündeme girdi. Daha önce de direnişe çıkmışlardı aslında. Şu anda gemi sökümde mevcut durum nasıl?

Gemi sökümde şu andaki mevcut durum direniş sürecinin öncesine döndü ama bu yeni bir direniş yeni bir iş bırakma eylemi olmayacak anlamına gelmiyor. Sonuçta kötü ve güvencesiz çalışma koşulları devam ediyor. Ücretler zaten yeterli değil. Direnişin taleplerinin birçoğu getirilmedi. Bu talepler karşılanmadığı sürece yeni bir direniş, iş bırakma eylemi olabilir. Süreç şimdilik böyle gemi sökümde.

Daha önce de söküm yaptığınız gemiler nasıldı? Onlarda işçi sağlığına ve çevre kirliliğine sebep olabilecek zehirli atıklar var mıydı?

Daha önceki gemiler de zaten asbestliydi, kurşunluydu. Sadece bu yeni gelen São Paulo gemisinin asbest miktarı yüksek olduğu için biraz gündeme geldi aslında. Diğer gemilerde de kısmi olarak çeşitli yerlerde, özelikle makine dairelerinde ve izolasyon malzemelerinde asbest vardı ama bu kadar çok değildi. Zaten bütün gemilerde asbest az ya da çok mutlaka var sadece miktarı az. Yani ben uzun zamandır çalışıyorum en son 2 – 3 yıl önceki bir gemide mavi asbest denilen bir asbest türü vardı. Çok zehirli, diğerlerinden daha tehlikeli olduğu söylenen bir asbest. Onun söküldüğünü gördüm. Benim çalıştığım gemide söküldü. Yani bütün gemiler tehlikeli, riskli, işçi sağlığına ve çevreye zararlı aslında ama miktarı az olduğu için çok gündeme gelmiyor. Az olması demek şu değil, öldürücü ya da zehirli kanserojen değil anlamına gelmiyor sonuçta bir asbest lifi de insanı kanser yapar yüz asbest lifi de kanser olmamıza neden olabilir yani.

Geminin resmi makamlarca ülkeye alınmayacağı duyuruldu, ancak haber kaynaklarından geminin hareket halinde olduğunu öğreniyoruz. Gemiyi alan SÖK Denizcilik limanında durumlar nasıl?

São Paulo gemisi geri döndü, rotası şu an Brezilya olarak görünüyor, hızını da arttırmış durumda. Tepkiler karşılığını buldu aslında ufak da olsa bir karşılık buldu. Şimdi SÖK Denizcilik bundan vazgeçmeyecektir az çok tahmin edebiliyoruz. Ancak biraz daha temizlenip gelebileceği söyleniyor. Ya temizlenip gelir ya da kılıfına uydurulup yeniden yola çıkacağını düşünüyorum ben. SÖK Denizcilik’teki arkadaşların söylediğine göre, şimdi çevre temizliği alan açma gibi şeyler devam ediyor. Tabii sadece São Paulo gemisi için değil zaten şu an söktükleri geminin de asbestli olduğu söyleniyor. Yolcu gemisi var şu an bir tane, onu söküyorlar. Ama şimdi çevrecilerin denetlemecilerin gözlerinin üzerinde olduğunu biliyorlar bu yüzden biraz daha dikkat ediyorlar. Tabii bu göz boyama amacıyla yapılan bir dikkat yoksa işçi sağlığı ve çevrenin sağlığını düşündükleri için değil.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler