Ana Sayfa Haber İş güvenliğinin hocası Gürhan Fişek Mülkiye'den uğurlandı

İş güvenliğinin hocası Gürhan Fişek Mülkiye’den uğurlandı

İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda Türkiye’de ilkleri başlatan Prof. Dr. Gürhan Fişek, Mülkiye’de düzenlenen törenle uğurlandı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Fakültesi Eski Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Gürhan Fişek, 14 Ocak günü hayatını kaybetmişti. Prof. Dr. Fişek için saat 10:00’da Mülkiye Sütunlu Salonda tören düzenlendi. Fişek’in naaşı salona Mülkiye’nin taşeron temizlik işçilerinin omuzlarında getirildi. Törene, Türk Tabipler Birliği (TTB), TMMOB yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler, Fişek’in ailesi ve arkadaşları katıldı.

Evrensel’in haberine göre; Törende konuşma yapan Prof. Dr. Gürhan Fişek’in oğlu Doruk Fişek, babasının yaşamı boyunca çalıştığını, olumsuzluklar karşısında pes etmediğini söyleyerek, “Onu hiçbir zaman karamsar görmedim. Her şeye olumlu yaklaşırdı. Babamın bu olumlu yaklaşımını özellikle karamsar olan bugünlerde hatırlamamız gerekiyor. Bizleri yıldıracak bahaneler her zaman bulunacaktır. Ancak babam 6 yıl boyunca kanserle boğuşurken gülümsemeyi, yaşamayı ve çalışmayı bırakmamışsa bizlerin de olumsuzluklar karşısında bırakmaya hakkı olmamalı” dedi.

‘YAŞAMI, EMEKÇİ ÇOCUKLARIN YAŞAMINA ADANMIŞTI’

Mülkiye Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEKO) Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Makal, bölümlerinin Prof. Dr. Cahit Talas tarafından başlatılan sosyal ve insancıl çizgisini Prof. Dr. Fişek’in devam ettirdiğini belirterek, “ İnsan dünyaya atılır, iradesi dışında dünyadan ayrılır. Önemli olan bu aradan geçen zamanda ne yaptığıdır. İnsanı, insan yapan budur. Gürhan aldıklarının çok daha fazlasını dünyaya katan bir insandı” diye konuştu. ÇEKO Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu, dünyaya ve yaşama aldıklarından fazlasını veren insanların sayısının az olduğunu vurgulayarak Fişek hakkında şunları aktardı: “Yaşamı işçi, emekçi ve çalışan çocukların yitip giden yaşamına adanmıştı. Çalışma yaşamında sağlık ve güvenlik kitabının kapağına Şanlıurfa Atatürk Baraj Park’ı inşaatında yaşamını yitiren işçilerin anıtının fotoğrafını koymuştu. Kitabın ön kapağına ‘Anıtın eteklerindeki bu yakalarda, tek tek ölen işçilerin adları var. İşçilerin ağzından şöyle deniyor. İş kazalarından öldük.”

Mülkiye Dekan Vekili Yalçın Karatepe, Prof. Dr. Gürhan Fişek’le koridorlarda, sınavlarda çok karşılaştığını, Fişek’in iyi niyetli ve kibar bir insan olduğunu söyledi. TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Sezai Berber de Fişek’in çalışanların sağlığı konusunda ilklere imza attığını belirtti. Fişek’in 66 yıllık yaşamında pek çok çevreden edindiği arkadaşları da Fişek’le geçen anılarını anlattı. Fişek’in naaşı törenin ardından öğrenci ve akademisyenlerin omuzlarında Mülkiye’den uğurlandı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler