Ana Sayfa Güncel İş Güvenliği Uzmanları, kırmızı baretleriyle eylem yaptı

İş Güvenliği Uzmanları, kırmızı baretleriyle eylem yaptı

İş Güvenliği Uzmanları, yaşanan iş kazalarından dolayı haksız yere suçlanarak yargılanmalarına karşı sokağa çıktı. 2013 yılında çıkarılan bir yasayla iş kazalarının tüm yükü İş Güvenliği Uzmanları’nın omuzlarına yüklendi ve patronlar yerine her türlü cezayı alan uzmanlar oldu. Buna karşı eylem yapan çok sayıda kişiden oluşan grup, kırmızı baretleriyle dikkat çekmeye çalıştı.

İstanbul, Taksim Tünel Meydanı’nda, saat 14:00’te İSG Platform öncülüğünde bir araya gelen grup, “Haksız yere suçlanmak istemiyoruz”, “İş güvenliği uzmanları günah keçisi olmasın” gibi dövizlerle birlikte eylem yaptı.

Grup adına basın açıklaması yapan A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Gürol Özpalandar herhangi bir durumda asıl sorumluluğun işverende olduğunu belirterek, “Bizler işverenin bulundurmak zorunda olduğu fakat sözünü dinlemek zorunda olmadığı danışmanlarız, rehberleriz, eğitimcileriz, yol göstericileriyiz” dedi.

Özpalandar, ekleyerek: “Bizim tespitlerimizden, önerilerimizden ne derece faydalanacakları işverenin takdiridir. Asıl sorumluluk devredilemez şekilde işverende ve işyerinde yetki sahibi olan yöneticilerdedir. Bazı bilirkişilerin sahanın gerçeklerinden bihaber olarak, uzmanlardan hayatın olağan akışına aykırı derecesinde ütopik beklentilere sahip olmasından rahatsızız. Bu bilirkişilerin raporlarında kaza ile illiyet bağı olmayan ihmal ve uygunsuzluklarda dahi uzmanlara kusur tayin etme eğiliminde olmalarından rahatsızız. Bu yüzden sistem sorunlu olacak, uzman sorumlu olacak, olmaz öyle şey diyoruz.” dedi.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler