Ana Sayfa Güncel H&M işçileri greve gidiyor

H&M işçileri greve gidiyor

Türk-İş’e bağlı Koop-İş Sendikası toplu sözleşme maddeleri üzerinde anlaşma sağlanamaması üzerine H&M Mağazalarında grev kararı aldı. Sendika alacağı grev kararını 20-21 Eylül 2019 tarihlerinde H&M’in tüm işyerlerinde kitlesel basın açıklamalarıyla ilan edecek, 4 Ekim 2019 tarihinde de, H&M işçileri işyerlerinde greve başlayacak. Sürecin detayları ise şöyle;

Koop-İş Sendikası TİS yetkisini 18 Mart 2019’da elde etti. Bunun üzerine başlayan TİS sürecinde 5 ayrı toplantı ile 36 madde üzerinde anlaşmaya varıldı. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için yasada belirlenen 60 günlük süre içerisinde anlaşamayınca resmi arabulucu safhasına geçildi ve arabulucu gözetiminde 10.07.2019 tarihinde bir toplantı daha gerçekleştirildi. Bu toplantıda da anlaşma sağlanamadı ve 25.07.2019 tarihinde resmi arabulucu aşaması sona erdi. Bu şekilde 08 Ağustos 2019 tarihinden itibaren 60 günlük grev süreci başlamış oldu.

H&M İşçileri Neden Greve Gidiyor?

-İşveren işçilere grevi kırmaya yönelik bildiri dağıttı

-H&M işvereni birinci yıl için %2 oranında bir ücret artışı teklifi yaptı

-H&M işvereni merkez ofis ile çalışanlarının bir kısmına haftada iki gün tatil uygularken bir kısmına ise bir gün tatil uygulamaktadır.

-Çalışanlar arasında eşitlik ilkesi  merkez ve bölge ofislerinde çalışanlara 27 TL, mağazalarda çalışanlara 20 TL yemek yardımı yapılarak ihlal ediliyor.

-Kısmi süreli çalışanlar (part-time) o hafta/ayda ne kadar çalışacaklarını bilmiyorlar.

– Günlük çalışma süreleri 4 saat 15 dakikanın altında olan kısmi sürelilere yemek yardımı ödenmemektedir.

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler