Ana Sayfa Güncel Özel Haber | Haklarını isteyen 3 maden işçisi tutuklandı

Özel Haber | Haklarını isteyen 3 maden işçisi tutuklandı

Ücret zammı talebi ile fiili greve çıktıkları için işten atılan Murgul Eti Bakır işçileri, işe iade davasını kazanmıştı. İşçiler, mahkeme kararına rağmen Cengiz İnşaat Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş’a şirketin verdiği sözü neden tutmadığını sordular, karşılığında küfre ve hakarete uğradılar.
Küfür ve hakaretlere Murgul halkı ve işçilerin tepki göstermesi üzerine arbede çıktı. Arbede esnasında Genel Koordinatör’ün aracının camları kırıldı. Hakkını isteyen işçilere küfür ve hakaretle cevap veren Arkadaş hakkında işlem dahi yapılmazken, araç camlarının kırılmış olmasını gerekçe gösteren savcı,  hakkını soran işçilerin tutuklanmasını istedi. Direniş boyunca da defalarca gözaltına alınmış olan işçilerden 3’ünün tutuklanması üzerine Kaymakamlık ve adliyede toplanan yüzlerce Murgullu yargının patron yanlısı tutumunu ve tutuklamaları protesto etti.

Murgul Eti Maden işçileri, “Saldırılar karşısında asla diz çökmedik. Kimse bizim onurumuza küfredemez. Murgul da maden de bizimdir, patronların değil” dediler.

Başından beri direnişi omuzlayan Bağımsız Maden İş sendikası ve sendika avukatları tutuklanan işçilerle ilgili “Biz zalimler karşında işçi kardeşlerimizin yanındayız” açıklamasıyla tutuklu işçilerin savunmasını üstlendi.

Yargılanması gerekenler hak arayan işçiler değil halka küfür yağdıranlardır!

Murgul halkı ve işçisi patron düzenine karşı kendini, onurunu, işini, ekmeğini savunuyor, savunmaya devam edecek!

Umut-Sen

İlgili İçerikler

Son Eklenenler