Ana Sayfa Dosya #HakGaspıRaporum: Ülkenin dört bir yanında toplu işten çıkarmalar başladı!

#HakGaspıRaporum: Ülkenin dört bir yanında toplu işten çıkarmalar başladı!

Pandemi döneminde patronlar, devlet eliyle ücretsiz izin, Kısa Çalışma Ödeneği, kod 29 gibi uygulamalarla işçileri açlığa, sefalete mahkum etti. 1 Temmuz itibariyle bu uygulamalar kaldırıldı. Ancak patronlar bunu da fırsat çevirdi ve türlü hukuksuzluklarla yeniden bir işçi kıyımı başladı.

Biz de, 1 Temmuz itibariyle ülkenin dört bir yanında başlayan toplu işçi çıkarmalara dair gelen bilgileri haberimizde bir araya getirdik:

 

İzmir’deki Kırmızı Kedi Mağazası‘nda ücretsiz izindeki 5 işçi işten çıkarıldı.

 

Güngören’de Neo Trend Giyim‘de çalışan işçiler yaklaşık 14 aydır ücretsiz izin ve kısa çalışma kapsamındaydı. 1 Temmuz itibariyle süreç sona erince muhasebe müdürü işçileri arayarak fabrikanın kapandığını ve işçilere her hangi bir ödeme yapılamayacağını söyledi. Fabrikada idari kadro dahil 104 işçi çalışıyor.

 

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde yemekhane bölümünde çalışan şirket personeli 23 çalışan işten çıkarıldı. Çalışan sayısının azalmasının ardından hastane yemekhanesinde de sorunlar yaşanmaya başlandı.

 

Ankara’da ABD Büyükelçiliği’nin ABD’li BL Harbert firması tarafından üstlenilen inşaatında 100’den fazla işçinin habersiz bir şekilde işten çıkartıldı.

 

Belkarper grevinin 47. gününde 4 işçi, içeride çalışan taşeron işçilerle sözde “sataştı” diyerek işten atıldı.

 

Soma Çimento‘da 14 işçi işten çıkarıldı.

 

Pegasus Hava Yolları’nda bugün itibariyle aralarında yabancı pilotların da bulunduğu toplam 40 çalışanın iş akdi feshedildi. İşten çıkarılanların çoğu Nakliyat-İş Sendikası’na üye.

 

Türk Hava Yolları (THY), önce maaşları yarı yarıya düşürdü, sonra da işe geri dönüş için protokol kurallarını kabul etmeyen 2500 kişinin işine son verdi.

Personele gönderdiği mesajda “01.09.2020 tarihinden geçerli olmak üzere tüm çalışanlarımızın maaşları yeniden düzenlenmiştir. Dolayısıyla iş sözleşmelerinde önemli değişikliklere neden olmuştur.” dedi.

 

Türk Telekom‘da 70’den fazla işçi işten çıkarıldı.

 

Biletix‘de gişe elemanı olarak çalışan 60 kişi, ücretsiz izin yasağının bitmesi ile birlikte işten atıldı.

 

Çiftçiler Ayakkabı’da işveren ücretsiz izin uygulamasını 1 ay süreyle uzattığını açıkladı. DERİTEKS üye ve temsilcisi 6 kişi hukuksuzluğu protesto ederken gözaltına alındı.

 

Finansevim Gayrimenkul A.Ş.‘de büyük çoğunluğu satış danışmanı olan 75 işçinin işine son verildi. Büyük bir kısmı fiilen çalışıyorken aranarak ücretsiz izne çıkacakları söylendi, 1 Temmuz’da ise işten atıldıkları haberini aldılar.

 

Diyarbakır’da Callay Çağrı Merkezi‘nde ücretsiz izne çıkarılan 80 kişi, 1 Temmuz’da işe gittiğinde mobbingle yıllık izne çıkarıldı. Bugün ise işçiler, E-devlet hesaplarına girdiklerinde şirketin arabuluculuka başvurduğunu gördü. 5 günlük yıllık izin sonrasında arabuluculukla çıkışlarının yapılacağı görünüyor.

 

Bosch’un farklı şehirlerdeki satış ve pazarlama biriminde çalışan 100 kadar işçi telefonla aranarak işten çıkarıldığının haberini aldı. İşçilere alacaklarının haftaya bir gün ödeneceği söylenerek beklemeleri istendi.

 

Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na üye oldukları için ücretsiz izne çıkarılan ve 256 gündür direnen Systemair HSK işçileri işten çıkarıldı. 3 işçi ise ücretli izne çıkarıldı.

 

İmbat Madencilik‘te ücretsiz izne çıkarılmış 3 maden mühendisinin işine son verildi.

 

Eğer sen de haksızlığa uğradıysan

Alo Umut-Sen (0552 286 56 36)’i ara

İlgili İçerikler

Son Eklenenler