Ana Sayfa Güncel Hak savunuculuğu imajıyla işçi kıyımı: Mavi Kalem'de 22 işçinin işine son verildi

Hak savunuculuğu imajıyla işçi kıyımı: Mavi Kalem’de 22 işçinin işine son verildi

Ne olmuştu?

Mavi Kalem Derneği, geçtiğimiz yıl Aralık ayında güvencesizlik ve mobbing dolayısıyla kötü çalışma koşullarını değiştirmek için örgütlenen, bu nedenle sendikaya üye olan 22 işçiyi işten atmasıyla gündeme gelmişti.

2020 Mart ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunan sendikanın başvurusu öncelikle Covid önlemleri nedeniyle Temmuz ayına kadar durdurulmuş, ardından işverenin sürece erteleme niyetli itirazı nedeniyle bir kez daha durdurulmuştu. Yöneticiler, üyelere yönelik bir işlem yapılmayacağı güvencesi verdikten hemen sonra isimler belirlenecek kısa süreli çalışanlar işten atılmış, uzun süreli çalışanlar ise pandemi ve derneğin projelerinin hepsi devam ediyor olmasına rağmen ‘projelerin bitmesi’ bahanesiyle ücretsiz izne çıkarılmıştı.

Sendika üyesi olan işçileri işten atan Mavi Kalem Derneği, kısa bir süre sonra işyerine yeni işçi alımı konusunda ilanlar vererek sendika düşmanlığını bir kez daha ayyuka çıkarıyor. Dernekte çalıştıkları süreç boyunca baskı ve mobbing altında çalıştırılan, fazla mesai ücretleri ödenmeyen, resmi tatillerde işe gelme zorunluluğu, mesai saatleri belirsiz ve düzensiz olan Mavi Kalem işçilerinin sendikalı olarak çalışma koşullarını değiştirmelerini engellemek, onları bu nedenle işten atmak anayasal bir suçtur.

Hukuki mücadelelerini başlatan ve yargı önünde ilk kez 5 Mayıs’ta Dernekle karşı karşıya gelecek olan işçiler, Mavi Kalem İşçileri Dayanışması’nı kurarak fiili ve meşru mücadele alanında birleştiler.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler