Ana Sayfa Bülten Haftalık Direniş Bülteni - 30 Ocak 2023

Haftalık Direniş Bülteni – 30 Ocak 2023

Polyak’ta direniş kazandı! İzmir’in Kınık ilçesine bağlı Polyak Eynez Madencilik’te yıllarca sistematik mobbinge maruz kalan ve Kod-46 ile işten atılan Bağımsız Maden İş üyesi Erdoğan Çapaklı için yapılan direniş kazanımla sonuçlandı. Buna göre: Erdoğan Çapaklı’nın işten çıkış kodu iptal edilerek işsizlikten yararlanabilecek şekilde değiştirilecek, 3 ay içerisinde herhangi bir yeraltı maden ocağında işe alınacak, Polyak Madencilik 650 bin TL tazminat ödeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grev yasağını tanımayan Schneider Enerji işçileri kazandı! Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürütülen toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alınan Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu Schneider Enerji’de işçiler 23 Ocak’ta greve çıktı. Aynı günün akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi gazetede yayınlanan kararı ile grev “milli güvenliği bozucu” nitelikte bulunarak yasaklandı. Birleşik Metal İş üyesi işçiler grev yasağını tanımayarak greve devam etti. Sendika ile işveren arasında yapılan görüşmeler sonucu 24 Ocak’ta anlaşma sağlandı.

LCWaikiki işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı. LCWaikiki’nin Esenyurt’ta bulunan deposunda taşeron Kluh’a bağlı temizlik işçisi olarak çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve promosyon hakkı talebiyle iş bırakma eylemi yapmıştı. Eyleme katılan işçilerden 13’ü Kod-46 ile işten atılmış, Limter-İş sendikası ile birlikte depo önünde direnişe başlamıştı. Direniş 19. gününde kazanımla sonuçlandı. Buna göre: işçilerin işten çıkış kodu değiştirilecek ve tüm hakları verilecek.

Koç Holding’e bağlı TÜPRAŞ’ta yüzde 9,6 ek zam oranını kabul etmeyen işçiler TÜPRAŞ’a ait 4 rafineride iş yavaşlatma eylemine başladı. İşçilerin talebi yüzde 50 ek zam. TÜPRAŞ işçisi yüzde 50 ek zam talebine Koç Holding’in olumlu yanıt vermemesi durumunda eylemlerini sürdürmekte kararlı.

Trendyol Go moto kuryeleri, iş bırakma eylemi sonrası taleplerini iletmek üzere işverenden 23 Ocak için tarih almıştı. 23 Ocak’ta işverenle yapılan görüşme sonrası yapılan açıklamada ücret dışındaki taleplerin kabul edildiği, ücretle ilgili de kısmi artışlar sağlandığı ifade edildi. Daha sonraki günlerde kurye işçilerinin kendi mesajlaşma gruplarında ve sosyal medya hesaplarında yaptıkları tartışmalarda görüşme sürecinin şeffaf olmaması ve ücretlerde bir artış yapılmayıp firmanın temsilcileri oyaladığı ve kandırdığı yönünde eleştiriler getirildi. 23 Ocak’ta yapılan canlı yayında 24 Ocak’ta tekrar eylem kararı alan işçiler eylem günü provakasyon olacağı gerekçe gösterilerek iş durdurma eylemlerini iptal etti.

Bültenin devamını aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz:

İlgili İçerikler

Son Eklenenler