Ana Sayfa Çeviri Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası'nın (NUMSA) kazanımları

Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası’nın (NUMSA) kazanımları

Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası, Sendikalar Konfederasyonu’ndan atıldıktan sonra bağımsız, militan tavırlarıyla birçok kazanım elde etti. Sürece dair yaptıkları kısa açıklamayı Umut-Sen Çeviri Kolektifi Türkçeleştirdi.

Güney Afrika Sendikalar Konfederasyonu/Kongresi COSATU’dan atıldığımızdan beri yaşadığımız zorluklara rağmen, Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası [NUMSA] olarak bağımsızlığımızı ve militan tavrımızı koruyarak aşağıdaki kazanımları elde ettik:

1.Geçen yıl COVID-19 esnasında yapılan ulusal fen işçileri grevi sonucunda SEIFSA’yla [Güney Afrika Çelik ve Mühendislik Endüstrileri Federasyonu] imzaladığımız kontratla, fen işçileri için enflasyonun üstünde bir ücret zammını (%6) garantiledik.

2.#HarmonyGold (altın) şirketiyle çığır açan bir anlaşma sağladık: Anlaşmanın üçüncü yılında en düşük ücret alan işçiler 13.478 rand kazanacak. Marikana madencileri 12.500 randın geçinmeye yetecek bir ücret olduğunu açıklamıştı. NUMSA olarak alanımızı maden sektörüne genişlettiğimizden beri işçilerin hayatında olumlu değişimler sağlamaya devam ediyoruz.

3.Anayasa Mahkemesi’nde emsal oluşturacak bir dava kazandık: Geçici iş sözleşmeleri en fazla 3 ay kullanılabilecek, ardından şirketler işçilerini kalıcı sözleşmeye geçirmek zorunda tutulacak.

4. SAFTU [Güney Afrika İşçi Sendikaları Konfederasyonu] ile birlikte iş kanununda yapılan değişiklikleri protesto etmek ve grev hakkını savunmak için Güney Afrika’da apartheid sonrasındaki en büyük grevi 2018’de gerçekleştirdik.

Bunun gibi kazanımlarımıza güveniyoruz, bizi geri isteseler de COSATU’ya ihtiyacımız yok. Geri dönmüyoruz. NUMSA için bu kararı almak pahalıya mal oldu, ancak ayrılık anına kadar kararlı ve sadık kaldık. İlerlemeye kararlıyız, ANC’yi (Afrika Ulusal Kongresi) reddetmeye devam ediyoruz. Sosyalist bir toplum hedefine ulaşmak için işçi sınıfını birleştirme misyonumuzdan hayatımızın sonuna kadar vazgeçmeyeceğiz.

Çevirenler: İrem Az ve Cüneyt Bender

Kaynak:NUMSA Twitter Account (@Numsa_Media)

İlgili İçerikler

Son Eklenenler