Ana Sayfa Güncel Gümüşhane Yıldız Bakır Maden işçilerinin mücadelesini kırmak için yalan haber yayılıyor

Gümüşhane Yıldız Bakır Maden işçilerinin mücadelesini kırmak için yalan haber yayılıyor

Gümüşhane Yıldız Bakır İşletmesinde çalışan maden işçileri ücretsiz izine zorlandıkları, aylardır maaş alamadıkları için işletme önünde direnişlerini sürdürüyorlar. Bu esnada İşletmeye yeni atanan müdür ile görüşme gerçekleştiren işçiler anlaşma sağlamadıkları halde kimi yerel gazete ve madencilerle ilgili haber paylaşımı yapılan sitelerde yalan haberler dolaşıma sokularak işçilerin mücadelesi kırılmaya çalışılıyor.

Uzun yıllardan beri Merkeze bağlı Karamustafa köyünde faaliyet gösteren Yıldır Bakır Madencilik’te çalışan maden işçileri işletmedeki sıkıntının sadece bu zamana özel olmadığını, 10-12 senedir sürekli devam eden bir sorun yaşadıklarını söylemişti. Maaşlarının zamanında yatmadığını, işletme sahiplerinin ‘kazanamıyoruz’ diyerek işçileri ücretsiz izne yada tazminatlarını vererek işten çıkarılmaya zorlandığını ifade eden işçiler, tazminat yolunu tercih edenlerin de paralarını alamadıklarını kaydetmişti.

İşçiler AKP, CHP, valilik hemen her kurumun kapısını aşındırarak sorunlarını çözüme götürecek bir muhattap arayışlarını sürdürüyor bir taraftan da nöbetleşe maden işletmesindeki direnişlerine devam ediyorlar.

Bu süreçte işletmeye getirilen yeni müdür Muktedir Billah Sakin ile görüşme gerçekleştiren işçiler 27 Eylül Cuma gününe kadar işverenin Şubat ve Temmuz ayı maaşlarını ödeme teklifini kabul etmedi. Şubat ayı zorunlu olarak ücretsiz izne ayrıldıkları bir ay olduğu için işçiler Temmuz ve Ağustos ayı alacaklarını talep ederek görüşmeden ayrıldı. Fakat Yıldız Bakır İşletmesi patronları hemen algı operasyonuna başlayarak işçilerin sorunları çözülmüşçesine davranıyor.

İlk olarak işletmeye yazılı bir ilan asan işveren, işçiler Şubat ayına onay vermediği halde sorun çözülmüş imajı yarattı.

İkinci olarak ise işçilere soru sorma zahmeti göstermeyen yerel gazeteler, Genel Müdür’ün verdiği bilgileri müjdeli haber misali paylaştı. Gümüşkoza ve Haber Torul‘da yer alan haberler madencilik haberlerine yer veren sayfalarca da paylaşıldı. İşçilerin söz konusu haberlerle ilgili görüşleri şu şekilde:

Biz Temmuz ve Ağustos alacaklarımızı almadan işe başlamayacağımız son sözüyle masadan kalktık. Yeni müdürle yapılan görüşmenin sorunumuz çözülmüşçesine haber sitelerine yansımasını art niyetli buluyoruz. Bu gazeteler bize de bir soru sorsalardı olayın gerçek yüzünü anlarlardı. Taleplerimiz karşılanmadı. Biz görüşmelerimize ve işletme önündeki nöbetimize devam ediyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler