Ana Sayfa Güncel Grevdeki Tekno Maccaferri işçilerinin 3. kez saldırı ve grev kırma hazırlığına cevabı:...

Grevdeki Tekno Maccaferri işçilerinin 3. kez saldırı ve grev kırma hazırlığına cevabı: Biz direnişe hazırız!

Düzce’de yer alan Tekno Maccaferri Fabrikasında Birleşik-Metal-İş’e üye işçilerin grevi jandarma ve işveren işbirliği ile yasadışı bir biçimde kırılmaya çalışılmış işçiler darp edilerek gözaltına alınmıştı. Bugün erken saatlerde 3. kez grev kırma hazırlığı yapıldığı ve işçilerin kararlı bir bekleyiş içinde olduğu aktarıldı

OHAL patronlar için fırsat diyen hükümet görevlileri hemen her greve yasak koyarken, Düzce’de bulanan Tekno Maccaferri işçileri grevin 52. gününde 3.kez jandarma ve işveren güdümünde grev kırma tehdidi ile yüzyüze kaldı. Sabahın erken saatlerinde 6 tane tırın içeriye alındığı ve yükleme yapıldığı bilgisi üzerine işçiler, arabalarını fabrika çıkışına koyarak siper aldı. Sabah saatlerinde 6 tırın gelişi ile birlikte jandarmanın teftişe geldiği bilgisine de ulaşıldı.

Umut-Sen üyeleri grev kırma haberi ile birlikte Düzce’ye işçilerin yanına giderek son gelişmeleri öğrendi ve grevdeki işçilerle birlikte bekleyiş sürüyor.

Grevdeki işçilerden Muhammet Tunç ne olursa olsun tırların buradan çıkmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek herkesi destek ve dayanışmaya çağırdı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, “Sonucu ne olursa olsun bu tırlar buradan çıkmayacak. Sabah saatlerinde Yetkili makamlar üç maymunu oynuyor. Valilik talimat vermediğini söyledi. Jandarma suç işliyor, savcılık talimatı ile müdahele ettik dedi.  Savcılığa gittik. Talimat vermediğini söyledi. Herkes üç maymunu oynuyor. İçerde grev kapsamı dışında belirlenmiş işçiler var. Asil üyelerin yerine yedek üyeleri çağırmaları gerekirken çağırmıyorlar. Kapsamdışı personelle yani beyazyakalılarla yükleme yapıyorlar. Zaten burada her gün grev kırılıyor. OHAL’i fırsata çevirdiler.” dedi.

Çadırda kararlı bir biçimde bekleyen işçiler ekmeğimize kan doğratmayacağız diyerek kararlılıklarını ifade ettiler. İşçiler direne direne kazanacağız sloganları ile olası bir saldırıya karşı hazırlanıyorlar.

Umut-Sen üyesi Başaran Aksu grevdeki ve saldırı tehdidi altındaki işçileri ziyaretinde “Ağır metal iş kolunda 1500 TL ücretle 2-3 çocuk bakan işçilerin grevi hak mıdır, değil midir? Burada cüzdan düzeni ile işveren ve idareciler ceplerini dolduruyor. Düzceli işçilerin kanları emilerek, üzerlerine basılarak grev kırılmaya çalışıyor. İşçiler sendikası ile birlikte bu mücadeleyi kazanacaklar.” dedi.

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler