Ana Sayfa Güncel Ford'da üretim durdu, maliyet işçiye fatura edildi

Ford’da üretim durdu, maliyet işçiye fatura edildi

Ford Otosan, Yeniköy fabrikasında parça eksikliği gerekçesiyle üretimi bu hafta 3 gün durdurma kararı aldı. Duruş nedeniyle ücretlerden kesinti olup olmayacağı belirsizliği, fabrikada örgütlü Türk Metal’in işçilere gönderdiği “Ücretlerin yüzde 24’ü kesilecek” telefon mesajıyla kesinlik kazandı. Sebep olmadıkları bir sorunun faturasının kendilerine kesilmesine tepki gösteren işçiler, fabrika ve sendika yönetiminden duruşların devam edip etmeyeceğine dair açıklama bekliyor.

Evrensel’de yer alan habere göre Ford Otosan Yeniköy fabrikasında şanzıman eksikliği nedeniyle 3 gün önce üretim gerçekleştirilmedi. Cuma ve cumartesi günleri de üretim yapılmayacağı duyuruldu.

“TÜRK METAL ‘İYİ İSTİRAHETLER’ MESAJI ATTI. SANKİ TATİLA ÇIKIYORUZ!”

Türk Metal tarafından kendilerine gönderilen kısa mesajda “Şanzıman üretimi sıkıntısı sebebi ile çalışmadığımız 16, 20 ve 21 Temmuz günleri için sigorta primlerimiz ve sosyal haklarda kesinti olmayacaktır. Ücret olarak da yüzde 76 ödeme yapılacaktır” ifadelerinin kullanıldığını aktaran Ford işçisi şöyle devam etti: “Bir de utanmadan mesajın sonuna ‘İyi istirahatler’ yazmışlar. Sanki tatile çıkıyoruz.”

Kendilerine sendika tarafından üretim duruşlarının devam edip etmeyeceğine dair hiçbir bilgilendirme yapılmadığını kaydeden Ford işçisi:

Bir sürü söylenti var. Normalde yıllık izne bakımcılar ve yeni girenler dışında komple 4 Ağustos tarihinde çıkacağız. Şimdi deniyor ki yıllık izin öne çekilebilir. Bu herkesi mağdur eder. Çünkü herkes planını 4 Ağustos’a göre yaptı. Memlekete gitmek için o tarihte bilet alan bile var. Yani anlayacağınız her türlü biz mağdur edileceğiz

İşçiler arasında yıllık izne kadar üretimin bu şekilde süreceği söylentisinin dolaştığını aktaran işçi, devam etti:

İzne kadar haftada 3 gün üretim yapılmayacağı da söyleniyor. Böyle söylentiler olması çok normal. Fabrika ve sendika yönetimi net bir açıklama yapmazsa bu ve benzer söylentiler hızla yayılır. Biz net bir açıklama bekliyoruz. Şanzıman eksikliği bizim suçumuz mu? Niye biz mağdur ediliyoruz? Üstelik sendika hangi gerekçe ile bunu kabul ediyor. İşçiden kaynaklı olmayan bir sorun işçiye fatura edilemez.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler