Ana Sayfa Güncel Farplas işçileri fabrikayı işgal etti, 200 işçi gözaltına alındı

Farplas işçileri fabrikayı işgal etti, 200 işçi gözaltına alındı

Kocaeli Çayırova’da bulunan Farplas otomotiv firmasında işçiler düşük ücret ve sosyal hakları için iş durdurmuş, direnişe başlamış ve bu direniş Birleşik Metal-İş sendikasına üyelikle devam etmişti. Farplas patronu bir sendika düşmanı olduğu için fabrikaya önce sarı sendika Türk-Metal’i sokmaya çalışmış, sonra fason şirketler kurarak Birleşik Metal-İş’in çoğunluğu sağlamasını engellemeye çalışmıştı. Bu süreçte 150 işçi işten atıldı. Tüm bu alçakça saldırılara rağmen Birleşik Metal-İş fabrikada çoğunluğu sağladı.

30 Ocak’ı 31 Ocak’a bağlayan gece işçiler fabrikayı işgal etti

Talepleri işten atılan işçilerin geri alınması ve sendika ile müzakere sürecinin başlatılmasıydı.

Polis saldırı hazırlığı yapmaya başladı

İşçiler polis işgali başlaması üzerine çatıya çıktı

Çatıya çıkan işçiler geceyi böyle aydınlattı

İşgal sürerken çevre fabrikalardaki işçiler Farplas işçilerine güç verdi

Yüzlerce çevik kuvvet polisi fabrikanın içine girdi. Fabrika önüne ambulans ve itfaiye araçları getirildi. Çatıdaki işçiler dronlarla taciz edildi.

İşçiler gözaltına alınmaya başladı. Gözaltına alınanlar arasında bağımsız sendika DGD-SEN Genel Başkanı Neslihan Acar, Örgütlenme Sekreteri Kemal Yılmaz ve Umut-Sen Örgütlenme Uzmanımız Ercan Yenigül de bulunuyor.

Çatıda kalan işçiler işçilere uygulanan polis şiddetini haykırdı ve bir polis saldırısı olursa kendilerini aşağı atacaklarını söyledi

Birleşik Metal-İş yetkilileri ve sınıf dostları tarafından gözaltı aracının önü kesildi

Çayırova İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen işçilerin ifadeleri sürüyor. Aralarında yaralı işçiler bulunuyor.

Sermaye devleti tüm araçlarıyla Farplas işçilerini yıldırmaya çalışsa da direniş hala sürüyor. Diğer fabrikalardaki işçiler sabah saatlerinde Farplas fabrikası önüne sloganlarla yürüyor

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler