Ana Sayfa Güncel Farplas Direnişi Yeni Bir Eşikte!

Farplas Direnişi Yeni Bir Eşikte!

 

Gebze Farplas Fabrikası’nda 19 Ocak günü 2 bine yakın işçi maaşların iyileştirilmesi, primlerin artırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, iş güvencesinin sağlanması talepleri ile ayağa kalkarak iş durdurarak temsilcilikleri aracılığıyla taleplerini yönetime iletti. Patronun bir hafta süre istemesine onay veren işçiler işbaşı yaptı ve bu süreçte sendika örgütlenmesini hızlandırdılar ve Türk Metal’i kovarak BMİS’e yetki kazandırdılar.

Ne olduysa bu anda oldu!

BMİS’in bakanlıktan yetki aldığını duyurması ile birlikte patron 150 işçiyi işten atarak firma değişikliğine giderek yetki alan sendikanın yetkisini fiili olarak düşürdü ve Türk Metal  eliyle içeride işçileri tehdit ve santajla üyeliklere girişti.

İşçiler BMİS 2 No’lu şube ile birlikte fabrika önünde direnişe geçti. Direniş, işgal eylemi ile büyüdü.

Farplas işçilerinin direnişi  Farplas’ın tedarikçiliğini yaptığı Toyota önü ve Farplas ceosu Ömer Burhanoğlu’nun villası önünde yapılan eylemlerle kamuoyunda daha çok duyulur olurken BMİS Genel Merkezi centilmenlik anlaşması yapmış olduğu Türk Metal ile işçilerin bilgisi dışında referandum kararı aldı.

İşçilerin tepkisini çeken referandum kararı, sendikanın Twitter sayfasında duruyor. Bu süreçte hukuksal süreç başladı ve arabulucu devreye girdi. Arabulucu 8 Mart akşamı işçilere bir teklif sundu.

Arabulucunun teklifine 18 işci hayır diyerek direnişe devam iradesi koydu. Direniş 14 Mart Pazartesi itibariyle fabrika önünde devam edecek.

Direnme iradesi koyan işçilerin kamuoyundan beklentisi dayanışmadır.

Migros’tan, Trendyol’dan, yol açan ve yasa değiştiren madencilerden biliyoruz ki birleşen işçiler yenilmezler. Farplas işçilerinin yanındayız!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler