Ana Sayfa Güncel Ev işçilerinin direnişi kazanım getirdi: EVİD-SEN'e üye göçmen işçiye ödeme yapıldı

Ev işçilerinin direnişi kazanım getirdi: EVİD-SEN’e üye göçmen işçiye ödeme yapıldı

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (EVİD-SEN), haksız yere işten atılan göçmen işçinin ödenmeyen bir buçuk aylık ücretini alabilmesi için dün çalıştığı evin önüne  gidip pankart açarak eylem gerçekleştirmişti. Direniş patronun göçmen işçiye ödemesini yapması ile birlikte kazanımla sonuçlandı.

EVİD-SEN’e üye Özbek uyruklu çocuk bakıcısı  S. Y.,  patronunun bir buçuk aylık maaşını ödemediğini ve kendisinin maaşını istemesi üzerine işinden kovulduğunu, şuan evin kapısı önünde beklediğini ifade etmişti. Kayıtsız, sigortasız çalıştırılan göçmen kadın işçinin gasp edilen ücretini talep ettiğinde patronu tarafından hakarete uğradığı ve eşyalarıyla birlikte kapının önüne konulduğu öğrenilmişti. Üyeleri tarafından kendilerine gelen ihbar üzerine derhal harekete geçen EVİD-SEN yetkilileri, göçmen işçinin yatılı olarak çalıştığı evin önünde dün eyleme başlamıştı. 

Bugün EVİD-SEN’den gelen bilgiler ışığında direnişin kazanımla sonuçlandığı öğrenildi. Patron, göçmen kadın işçiye direnişin getirdiği korkuyla ödemesini yapmak durumunda kaldı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler