Ana Sayfa Güncel Eti Gümüş Madencilik'te aylardır maaşlar ödenmiyor, devlet görmezden geliyor!

Eti Gümüş Madencilik’te aylardır maaşlar ödenmiyor, devlet görmezden geliyor!

Kütahya’da bulunan Yıldızlar Holding’e bağlı Eti Gümüş Madencilik’te 1.000 işçinin iş akdi feshedildi. İşçiler aylardır maaşlarını alamazken kendilerine imzalatılan bir kağıt ile işten çıkartıldı. 

Eti Gümüş Madencilikte aylardır maaşlarını düzenli alamayan işçiler 13 Ocak günü yaklaşık bin kişilik bir eylem gerçekleştirdiler. Fakat eyleme katılan işçilere İş Kanunu’nun 24. maddesine dayanarak işten ayrıldıklarını kabul ettiren bir belge imzalatıldı. Konu ile ilgili konuştuğumuz bir işçi şunları aktardı;

“Ya zehirli yerde çalışın ya da bırakın gidin”

Sebahattin Yıldız’ın sahibi olduğu Yıldızlar Holding’e bağlı Eti Gümüş Madencilik’te işten çıkarma esnasında işçilere yer altında çalışmak istedikleri takdirde işe devam edebilecekleri de söylendi. Aylardır maaşlarını alamayan işçiler ise yer altında çalışmaya kabul etmeyerek dilekçe imzalamaya mecbur bırakıldı. 

“Devamlı malzemeler geliyor, onların parası ödeniyor ama işçinin parası ödenmiyor”

Bizim aylardır maaşlarımız ödenmemesine rağmen malzemeler sürekli olarak gelmeye devam etti. Temmuz ayında zam aldım normalde ama zamsız maaşımızı bile alamadık. Patron mazota, elektriği, doğalgaza ve malzemelere sürekli olarak para ödüyor ancak işçiye ödemiyor. Burada bir tane tüp var 50-100 tonluk, devamlı İstanbul’dan tır geliyor ve onu dolduruyor. Yurt dışından değirmenler için bilye geliyor ve dolar üzerinden ödeniyor. Kireç, siyanür bunların hepsi yurt dışından geliyor. Hiçbir malzemeyi parası ödenmeden getirmezler, onlara ödeniyor da işçiye niye ödenmiyor?

“Şu an 60 civarı işçi çalışıyor”

Şu an zehirli bir madde olan çinko üretimi yapılıyor. Bu bölümde çalışanlar sürekli Ankara’ya gidiyor ve tedavi görüyor. İnsanların kanlarında siyanür çıkıyor, vücutlarında lekeler ve yaralar oluşuyor. Doktorlar o bölümde çalışmanın insan sağlığına zararlı olduğunu söylüyor. Gidenler 15 gün yatıyor hastahanede ve rapor alıp geri dönüyor. İş Güvenliği Uzmanı ise 3 ay önce istifa etti. Fabrikada iş güvenliği de yok. Uzman gitmeden hepimizden helallik istedi, ben bunlara sözümü geçiremiyorum burada çalışamayacağım dedi ve gitti. O günden beri de ne uzman var ne güvenlik.

“Devlet ne kayyum atıyor ne de el değiştirtiyor”

Eti Gümüş Madencilik çok büyük bir işletme. Binin üzerinde insan istihdam ediyor normalde ancak aylardır bir kuruş bile ödenmemesine rağmen ne kayyum atıyor ne de el değiştirtiyor. Burada insanlar çok mağdur. Yalnızca tek bir milletvekili geliyor yanımıza. Burası AKP’nin ama ne milletvekili geliyor ne başkası. Her yere kayyum atıyorlar, buraya neden atamadılar? Burası kime aittir, kimin için çalışır bilmeyiz ama burayı görmezden geliyorlar. İnsanlar kiralarını ödeyemiyor, faturalarını yatıramıyor.

“İŞKUR’a 700 işçi için başvurmuşlar”

Duyduğumuz kadarıyla 700 tane işçi için İŞKUR’a başvurmuşlar. Bir haftaya kadar fabrikanın bazı bölümleri açılacak diye de duyduk. Eski çalışanların hiç biri geri gelmez ancak belki yeni işçi alabilirler. Bu fabrika o kadar büyük ki, burada bulunan hurdaları, sıfır model arabaları satsalar bile insanların 5 yıllık tazminatlarına kadar her şeyi ödeyebilirler.

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler