Ana Sayfa Güncel Epsilon Yayınevi çalışanları kendilerine 'çöp' diyen patrona karşı kazandı

Epsilon Yayınevi çalışanları kendilerine ‘çöp’ diyen patrona karşı kazandı

Pandemi sürecinde birçok şirket evden ve dönüşümlü çalışma yöntemine başladı. Bunlardan biri olan Epsilon Yayınevi de pandemi döneminde çalışmaya bir süre evden devam eden editör ve grafikerlerini, koronavirüsten ölenlerin sayısı her geçen gün artarken ‘normalleşme’ takvimi altında Haziran 2020’de ofise çağırdı.

Salgının riskleri yoğunken ofise dönmenin riskli olabileceğini, bu yüzden evden ya da dönüşümlü olarak çalışmaya devam edebileceklerini söylediler. Ancak yayınevi, normalleşme kararına tepki gösteren çalışanlara önce mobbing uyguladı ardından hiçbir açıklama yapmadan çalışanları ücretsiz izne çıkardı.

 

Devamında ücretsiz iznin bitme süresini 1 ay uzatan yayınevi, çalışanlarını günde 39 liraya çalıştırmaya devam ettirirken tepki gösterenleri de “örgütlü bir saldırı” olarak değerlendirerek çalışanları telefonla arayıp istifa etmeleri için tehditler yağdırdı, baskılar ve çeşitli hakaretlerde bulundu.

Ancak yayınevi patronlarının tüm baskılarına, hukuksuzluklarına, hakaretlerine boyun eğmeyen Epsilon Yayınevi çalışanları açtıkları davayı kazandı!

Kazanan yayınevi emekçilerinin kararlı mücadelesini selamlıyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler