Ana Sayfa Manşet Enka Sac işçisi: Haklarımızı alana dek nöbetimizi de fabrikayı da bırakmayacağız!

Enka Sac işçisi: Haklarımızı alana dek nöbetimizi de fabrikayı da bırakmayacağız!

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1’nolu şubenin yetki aldığı, ardından TİS görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev kararı alınan Gebze Organize Sanayi Bölgesinde (GOSB) kurulu bulunan Enka Sac fabrikasında patron dün sabah itibari ile grevi kırmak için fabrika önünü tırlarla kapatarak kalıpları gizlice fabrikadan çıkarmaya kalkıştı. Olayı öğrenen işçiler dün akşamdan beri fabrika önünde nöbetteler. Pazartesi gününe dek fabrika önünde nöbeti sürdürecek işçilerden işyeri temsilcisiyle görüştük.

Enka’da son durum nedir?

Nisan ayında yetki aldık, Haziran ayında TİS görüşmeleri başladı. Görüşmeler başladı, uyuşmazlık sürecine girdik. Uyuşmazlık sonrası da görüşmeler yapıldı. Bizi uyuşmazlığa götüren şey, “kapsam” maddesiydi. Sendikaya üye olan arkadaşlarımızdan iki tanesi kalıp bağlama ustası olarak çalışıyor. İşveren ikisinin kapsam dışı kalmasını istedi. Yani aslında bunca zamandır yol yürüdüğümüz arkadaşlarımızı dışarda bırakıp, onlar olmadan bizim sendikalı olarak devam etmemizi istedi. Biz de bunu kabul etmedik. Bunun aynı zamanda yasal bi boyutu da yok, haklı bir gerekçesi de yok.

Cuma günü grev kararımızı astık. İşveren vekili geldi, yine de anlaşabilirdik, uzlaşabiliriz gibi bir algı yarattı. Sonrasında da yeni bir görüşme yapılmadı, greve de daha çıkmamıştık zaten. Greve 2 Aralık’ta çıkacaktık, ki greve çıkana kadar görüşmeler sürebilirdi. Ama Cuma günü burdan çıktıktan sonra, normalde Cumartesi günü fabrika kapalıyken işveren Cumartesi günü tırları fabrika içine sokup kalıpları yükletmiş. Bizde müşterilerin kalıpları var, bizim o iş yaptığımız kalıpları çıkarıyor fabrikadan. Neden çıkardığına dair bir bilgimiz yok, müşteri mi çekiyor işveren mi çıkarıyor. Elimizde hiçbir bilgi yok. Bu da iyi niyet olmadığının göstergesi. Bize haber vermeden yapıyorlar. Bizden gelmeden önce, bildiğimiz kadarıyla bir tane tır fabrikadan çıkmış. Diğer tırlara da biz müdahale ettik, kapının önünü kapattık. Müsaade etmedik çıkışlarına. Pazartesi gününe kadar buradayız. Pazartesi sabah 8’de her zamanki gibi işbaşı yapacağız.

Greve gidene kadar bir planınız var mı? İşveren tekrar kalıpları kaçırma gibi bir eyleme kalkışır mı?

Net bir fikrimiz yok. Çünkü işveren şu an fabrikayı kapatacağını söylüyor bize. Pazartesi günü işverenle sendika görüşme yapacak. O görüşme sonucuna göre yolumuzu çizeceğiz. Çünkü şu an netleşmiş bir durum yok. Bu aslında sendikal haklara bir saldırı çünkü işten çıkarmak gibi bir niyeti var. Eğer ki işçi çıkarıp farklı bir durum yaratırsa önümüzdeki süreç farklılaşabilir ama diğer yandan sözleşme de imzalanabilir, bilmiyoruz. Zaten kendisi de belirli bir şey söylemiyor. Biz işvereni aklıselim düşünmeye davet ettik. Bu yaptığı şeyin hem kanunlara aykırı olduğunu hem de bizim oradaki varolan sürecimize zarar verdiği kısımları ilettik. Aslında hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

Biz sadece ekmeğimize sahip çıktığımızı hem işverene hem işçi sınıfına göstermek için buradayız. Haklarımızı alana kadar nöbetimizi de fabrikayı da bırakmayacağız. Burada moral motivasyonumuz yüksek. Herhangi bir umutsuzluk duygusuna kapılmış değiliz. Buradaki Enka işçileri bunu biliyor. Sonuç ne olursa olsun biz kazandığımızı biliyoruz. Çünkü biz olması gerekeni yaptık. Biz onurlu bir mücadele verdik. Sonuç ne olursa olsun biz buradan zaferle çıkacağız. Buradaki 100 tane işçi çoluğuyla çocuğuyla belki de yüzlerce işçiye ulaşıyor. Ne olursa olsun, bu fabrikanın kapısından çıkarken başımız dik, alnımız ak. Bugüne kadar mücadelemizin yanında kim varsa onlarla birlikte burada başımız dimdik çıkacağız. Yanımızdaki arkadaşlarımızı satmadık. Mevzu para, ekonomik talepler değil, özellikle altınız çizmeliyiz. Biz bir sınıf mücadelesinde yapılması gerekeni yaptık. İşverenle bizim aramızdaki sorun ekonomik olarak da bir sorun evet, taleplerimiz de var ama en başında birlikte, yan yana yürüdüğümüz arkadaşlarımızı bırakmadık. Bizim en büyük kavgamız da buydu. Ama bu fabrikanın kapanması ne sendikamızla ne Enka işçileriyle ne temsilcilerimizle ne de buradaki sözleşme süreciyle alakalı bir durum kesinlikle değildir. Fabrikayı kapatan işverendir. Biz burada haklı mücadelemizi veriyoruz.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler