Ana Sayfa Güncel Efe Rakı'da sendika ve işçi düşmanlığına karşı eylem!

Efe Rakı’da sendika ve işçi düşmanlığına karşı eylem!

İzmir Menderes’te bulunan Efe Rakı fabrikasında Tek Gıda İş Sendikası’na üye olan 24 işçi sendikalı oldukları için işten atıldı. İşten atılan işçiler bugün fabrika önünde eylem gerçekleştirerek atılan işçilerin işe iadesini ve sendikal haklarının tanınmasını talep etti.

Efe Rakı’da işçiler fabrika içindeki kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlerden ötürü anayasal haklarını kullanarak sendikal örgütlenme çalışmalarına başladı. Tek Gıda İş Sendikası’na üye olan işçiler Mart ayında yetki için yeterli üya sayısına ulaştı. Bakanlıktan yetki tespitinin gelmesi üzerine Efe Rakı patronları sendikalı işçileri işten atmaya başladı. Fabrikanın küçülmeye gittiğini veya üretim azalması ileri sürülürken sendikalı işçiler işten atıldı ve yeni işçi alımı yapılmaya devam etti. Efe Rakı patronları sendika yetki itirazı sürecini uzatmak için yetkisiz mahkeme üzerinden itiraz başvurularını yaptı. Bugüne kadar 24 işçi işten atıldı.

Menderes’te bulunan fabrika önünde bugün Tek Gıda İş Sendikası ile birlikte işten atılan işçiler basın açıklaması gerçekleştirdi. Tek Gıda İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e işçilerin anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldıklarını ve ülkede sendikal özgürlüğü ve işçi haklarını gelip kapının önünde direnen işçilerde görebileceğini söyledi.

 

Efe Rakı’da sendikalı olduğu için işten atılan son işçilerden olan Turgut Eldemir’de iş tanımı dışında iş yapmaya zorlandığını ve bunu kabul etmediği için işten atıldığını; içeride sendikal örgütlenmeyi sürdüren arkadaşlarının da sonuna kadar yanlarında olduklarını söyledi.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler