Ana Sayfa Güncel Direnen kazanır: Pegasus işçileri işe iade davasını kazandı

Direnen kazanır: Pegasus işçileri işe iade davasını kazandı

Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Pegasus işçileri sendikal tazminat ve işe iade davasını kazandı.

Pegasus Havayolları’nda çalışan işçiler 2021 yılında Nakliyat İş Sendikası’na örgütlenme çalışmalarına başlamıştı. Pegasus patronları örgütlenmeyi engellemek için 80’i Nakliyat İş Sendikası üyesi 106 işçi işten atmıştı. Bunun üzerine sendikaları ile birlikte işe iade ve sendikal tazminat davası açan işçilerin 15’inin mahkemesi 1 Nisan 2022 tarihinde görüldü. Davanın sonuçlanması üzerine işveren işçiler için 4 ay boşa geçen süre, 4 ay iş başı yaptırmama ve 12 aylık sendikal tazminat ödemeye ödemeye mahkum edildi.

Pegasus çalışanları tüm davalar kazanımla sonuçlanana ve Pegasus sendikalı olana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söylediler.

Nakliyat İş Sendikası’nın kazanım ile ilgili açıklamasının tamamını sizlerle paylaşıyoruz.

BASINA ve KAMUOYUNA
Sendikamız 2021 yılının ilk aylarından itibaren Pegasus Havayolları’nda sendikal örgütlenme çalışması başlatmış ve önemli sayıda işçi sendikamıza üye olmuştur. Ancak Pegasus işvereni örgütlenmeyi engellemek ve işçileri sendikadan vazgeçirtmek için farklı kıdem ve pozisyonlarda toplamı şu ana kadar 106’yı bulan çalışanı işten atmıştır. 80’i sendikamız üyesi olan çalışanlardan bazıları sağlık, bazıları performans düşüklüğü bazıları da hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atılmıştır.
İşten çıkartılan üyelerimiz adına sendikamız tarafından “İşe İade ve Sendikal Tazminat Davaları” açılmıştır. 01.04.2022 Cuma günü İstanbul Anadolu Adliyesi 3. İş Mahkemesi’nde açılan davaların duruşmalarından biri daha görüldü. Ve mahkeme ilk çıkarılan 15 işçinin sendikal nedenlerle işten çıkartıldığına ve işe iade edilmelerine karar verdi.
Duruşmanın ardından Adliye önünde işten çıkartılan Pegasus çalışanları ve sendikamız Avukatı Ayhan Erkan bir açıklama yaptı.
Avukat Ayhan Erkan, Nakliyat İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkartılan Pegasus işçilerinin 15’inin davasının bugün kazanımla sonuçlandığını ve işe iadelerine karar verildiğini söyledi. Sonuçlanan bu davalarda Pegasus işvereninin işçiler için 4 ay boşta geçen süre, 4 ay iş başı yaptırmama ve 12 aylık sendikal tazminat ödemeye mahkum edildiğini ifade etti.
Avukat Ayhan Erkan, bu davaların kazanılmasında işçilerin ilk duruşmaya toplu olarak katılmalarının etkisinin büyük olduğunu belirtti. Nakliyat İş Sendikasının İşçi Sınıfı adına mücadele veren bir sendika olduğunu, İşçilerin tek kuruşunu, tek bir hakkını bile patronlarda bırakmama mücadelesi verdiğini ifade eden Avukat Ayhan Erkan, bundan sonraki davalarda da aynı sonuçları alacağımızı dile getirdi.
Avukat Ayhan Erkan, Pegasus’a Nakliyat İş Sendikasının gireceğini ve Pegasus çalışanlarının sendikalı, Nakliyat İş’li olacağını bir kez daha vurgulayarak sözlerini bitirdi.
Sendikamız Avukatı Ayhan Erkan’ın açıklamasından sonra işten çıkartılan Pegasus çalışanları adına açıklama yapan Barış Turan, Temmuz ayından bu yana mücadele ettiklerini, eylemler yaptıklarını, broşür dağıttıklarını anayasal hakları olan sendikalı olma haklarını kazanmak için mücadele ettiklerini söyledi.
Pegasus çalışanları tüm davalar kazanılana kadar ve Pegasus sendikalı olana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini bir kez daha belirterek açıklamalarını sonlandırdı. 01.04.2022
Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi
İlgili İçerikler

Son Eklenenler