Ana Sayfa Dev Turizm İş Dev-Turizm İş'te yöneticiler kadın üyelere saldırdı!

Dev-Turizm İş’te yöneticiler kadın üyelere saldırdı!

DİSK’e bağlı Dev-Turizm İş Sendikası’nın Antalya’da ‘üyelerine haber vermeden’ yapmak istediği seçimi takip edip tutanak tutmak isteyen üyelerle, sendika yönetimi arasında tartışma çıktı. Sendika yöneticisinin de karıştığı olayda kadın üyelere saldırıldı.

BirGün Gazetesi muhabiri Mustafa Kömüş’ün haberine göre; Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası’nda (Dev-Turizm İş) bir süredir sendika yönetiminin ‘tek adam zihniyeti’ sergilediği gerekçesiyle yaşanan kriz ve tartışmalar, bugün Genel Başkan Mustafa Safvet Yahyaoğlu ve yanındakilerin kadın üyelere saldırısına kadar uzandı.

Dev-Turizm İş Genel Merkezi’nin Antalya’da sendika üyelerine haber vermeden yapmak istediği delege seçiminden haberdar olan üyeler, tutanak tutmak için seçimin yapıldığı yere gitti. Bu sırada orada bulunan Yahyaoğlu ve ona yakın sendikacılarla içeriye sokmak istemediği üyeler arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Yahyaoğlu ve yakınındakiler, sendika üyeleri Peri Özay Albayrak ve Didem Erkıvanç Türkay’a fiziki müdahalede bulundu. Bunun üzerine orada bulunan diğer üyelerin kadına şiddet uygulandığı gerekçesiyle tepki göstermesi üzerine Yahyaoğlu bağırarak “Benim için kadın erkek fark etmez” dedi.

Sendika üyesi olduğunu belirten Peri Özay Albayrak, “Biz delege seçimleri için orada bulunduk. Usulsüzlük nedeniyle tutanak tutmak istedik. Bunun üzerine hepimizi atmak istediler ve cinsiyet gözetmeksizin şiddet uyguladılar. Belime darbe aldım. Tekme atıldı. Sürekli şiddetle karşı karşıya kaldım” dedi.

Saldırının kendilerini yıldırmayacağını belirten Özay Albayrak, “Biz mücadelemize devam edeceğiz. Bu bizim toplumsal sorumluluğumuz. İşçi düşmanı sendikacılara karşı da mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Saldırıya uğrayan bir başka kadın Didem Erkıvanç Türkay ise şiddete ilk kez maruz bırakılmadığını belirterek şunları anlattı: “Biz delege seçimi yapılacağını öğrendikten sonra ‘bu hukuksuzdur’ diyerek sendikaya gittik. Ben geçici olarak görevden el çektirildim, ancak dava süreci devam ediyor. O dönemde de ciddi mobbinge maruz bırakıldım. Sendika kilidini değiştirip anahtarı bana vermediler. Başkan Yahyaoğlu beni odamdan dışarı çıkarıp ‘Buraya giremezsin’ dedi ve bir defasında da üstüme yürüdü. Bugün de tartışma çıktı ve ardından Peri ablaya ve sonrasında benle diğer arkadaşlarımıza saldırdılar. Yahyaoğlu bizi dışarı çıkarttı. Biz tutanağımızı tuttuk.”

İlgili İçerikler

Son Eklenenler