Ana Sayfa Dev Turizm İş Dev Turizm-İş'te kadına şiddet : DİSK yönetimi iki aydır sessiz

Dev Turizm-İş’te kadına şiddet : DİSK yönetimi iki aydır sessiz

DİSK’e bağlı Dev-Turizm-İş’in 5 Kasım’da Antalya’da gerçekleşen şube delege seçimlerinde Sendika Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ve Disiplin Kurulu Başkanı Musa Erdem tarafından Sendika Eşbaşkanı Didem Erkıvanç Türkay ve arkadaşı Peri Özay Albayrak’a şiddet uyguladı.

Dev-Turizm-İş’de uzun süredir sendika yönetimi ‘tek adam zihniyeti’ doğrultusunda hareket etti ve Antalya’da ‘üyelerine haber vermeden’ delege seçimi yapmak istedi. Bu olaydan haberi olan üyeler delege seçimi esnasında sendikaya giderek tutanak tutmak istediler. Bunun üzerine ise başlarında Sendika Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ve Disiplin Kurulu Başkanı Musa Erdem olmak üzere, patronlaşmış yönetim kadın üyelere fiziki saldırı da bulundu.

Saldırı görüntülerinin medyada yansıması üzerine DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu sürecin takipçisi olacağını duyurdu. Olayın gerçekleşmesinin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen DİSK Yönetim Kurulu tarafından herhangi bir yaptırım gerçekleştirilmedi.

“Şiddete uğradım, sendikanın iç meselesi dediler sonrasında telefonlarımı dahi açmadılar.”

Konu ile ilgili Antalya Solu’na konuşan Didem Erkıvanç; “Disk Genel Sektereteri Arzu Çekezoğlu telefonla arayarak açıklama yapacaklarını, DİSK Yönetim Kurulu ile görüşeceklerini ve bana geri dönüş yapacaklarını söyledi. Telefonla görüşmemizde şimdiye kadar yaşananların ise sendikanın iç meselesi olduğu söylendi. Ben de DİSK Yönetim Kurulu bana yapılan psikolojik şiddete ses çıkarmış olsaydı bugün fiziksel şiddete uğramayacağımı belirttim. Bu hususla ilgili olarak bir toplantı yapılacağı ve tarafıma geri dönüş yapılacağı sözü verildi. Aralık ayını başında DİSK Yönetim Kurulu’nun toplandığı bilgisini aldım ve Arzu Çerkezoğlu’nu DİSK’in tek kadın yöneticisi olma sıfatını da düşünerek aradım ancak iki veya üç kez aramama rağmen telefonuma cevap verilmedi. Yanıt verilmediği gibi geri dönüş yapılmadı. Demek ki DİSK’te kadına şiddet cezasız kaldı.”

“Disk Yönetim Kurulu kadına şiddet uygulayan Mustafa Yahyaoğlunu korumaktadır.”

Avukat Nuriye Alsancak ise 22 Kasım’da DİSK Kadın Koordinasyonu ve DİSK Genel Sektereteri ile 22 Kasım’da görüştüklerini, Mustafa Yahyaoğlu’nun Disiplin Kuruluna sevk edilmesini ve görevinden el çektirilmesi gerektiğini söyledik. DİSK ise ‘yoğunluktan’ ötürü yönetim kurulunun toplanmadığını belirtti. Olayın üzerinden 2 ay geçmesine rağmen ve genel sekreterin tarafınca da defalarca arandığını ve geri dönüş alamadığını belirten Alsancak, “DİSK Yönetimi kurulu kadına şiddet uygulayan Mustafa Yahyaoğlunu korumaktadır. DİSK gibi bir kuruma yakışmamaktadır. DİSK Yönetim Kurulu kadına şiddete ortak olmaktadır. “ dedi.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler