Ana Sayfa Dev Turizm İş Dev Turizm İş yönetimi sarı sendikacılık yolunda ilerliyor: İşçinin sendika üyeliği kabul...

Dev Turizm İş yönetimi sarı sendikacılık yolunda ilerliyor: İşçinin sendika üyeliği kabul edilmedi!

Dev Turizm İş bir süredir kamuoyuna yansıyan tek adamcı, tasfiyeci anlayışına bir yenisini ekledi. Bu kez de bir turizm işçisi olan Semra Yelsalı’nın sendikaya üyeliğini kabul etmeyen yönetime cevap Yelsalı’dan geldi: “Sendika işçilerindir!”

Dev Turizm İş yönetiminin başta Genel Kurul Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ve Genel Sekreter Muzaffer Koç olmak üzere sarı sendikacılardan farksız bir şekilde yöneticilik yapması keyfi ve hukuksuz tasfiyeler kamuoyuna yansımıştı. Sonrasında bu hukuksuz tasfiyelere tepki göstermek için DİSK binasında bir araya gelen işçiler “Dev Turizm İş’in Gerçek Sahipleri” imzasıyla bir basın açıklaması gerçekleştirmişti.

Sendika bir yandan muhalif isimleri tasfiye ederken diğer taraftan sendikanın işçilerin üyeliğinin önüne geçtiği ortaya çıktı. İleri Haber’de yer alan sendika üyeli kabul edilmeyen turizm işçisi Semra Yelsalı bir basın açıklaması düzenleyerek son süreçte yaşanan hukuksuzluklara tepki gösterdi. Yelsalı, “Sendika, genel Kurullarda koltuk yenileyenlerin değil, işçilerindir” dedi.

Semra Yelsalı, Antalya’da İleri Kültür Cafe’de düzenlediği basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ben bir turizm işçisiyim. Yaklaşık yedi yıldır bu sektörde çalışıyorum.  Her sezon farklı bir işletmede çalışmak zorunda kaldım.2012 yılında Devrimci Turizm İşçileri Sendikasına, kuruluşundan bir yıl sonra üye oldum.  Resmi olmayan şube yöneticiliği ve DİSK’li kadınlar adına çeşitli toplantılara katılıp, sendika adına faaliyetlerde bulundum.

2015 yılında o dönem çalıştığım işletmenin kendisini farklı bir iş kolunda göstermesi üzerine üyeliğim zorunlu olarak düştü. 2017 yılında, 18 numaralı iş kolunda faaliyet gösteren bir işletmede çalışmaya başlamam ile tekrar sendika üyeliğimi yapmak için başvurdum. Fakat üyeliğim hiçbir gerekçe gösterilmeden, e-devlet üzerinden reddedildi. Eski genel Merkez yöneticisi olan turizm işçisi eşimin üyeliği de kabul edilmemişti.

Geçtiğimiz ay Devrimci Turizm İşçileri Sendikasının 3 Genel Merkez yöneticisinin tasfiye sürecini üzüntüyle takip ettim. Eş Genel Başkan, Eğitim Daire Başkanı ve Örgütlenme Daire Başkanı uydurma gerekçelerle, hukuksuz ve usulsüz bir şekilde 6 ay boyunca görevlerinden el çektirildi. Genel kurul hesabı yapan bürokrat zihniyet, karar mekanizmasında muhalif hiçbir sesin olmasını istememektedir. Bunun için genel merkez yöneticilerini görevden el çektiren “Karar”, genel kurulu da kapsayacak şekilde 6 ay olarak “dizayn” edildi. Bizim gibi emekten yana olan turizm işçileri, sendika bürokratları tarafından engellemelerle karşılaşmaktadır.

İstanbul’da bulunan ve oranın örgütlenmesi için en çok çaba sarf eden arkadaşlarımız hukuksuzca görevden alınıp, İstanbul şube feshedildi. Diğer şubeleri , sendika bürokratlarının atadığını ve muhalif bir sese tahammülleri olmadığını biliyorum.

Açıklamamın başında bahsettiğim gibi, her şeyden önce bir turizm işçisi olarak, DİSK’e bağlı Dev Turizm İş’e üye olabilme hakkım engellenemez. Disiplin cezası gerektirecek bir durumda bulunmadığım halde, disiplin cezası verebilmesi için bile öncelikle üyeliğimi kabul etmesi ardından disiplin kuruluna sevk etmesi gerektiğini hatırlatıyorum.

Sendikamız da ki hukuksuzluklar zincirinin yaklaşmakta olan genel kurulda, koltuk kaybetme korkusundan dolayı yapıldığının farkındayım. Sendikamızın kuruluşundan bu yana emek veren kadroların bir bir tasfiye edilmesi ve aynı zamanda anti demokratik uygulamalar, sınıf sendikacılığıyla bağdaşmamakta ve sendikamızın ilkelerine ters düşmektedir.

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, yönetim kurulunda olan Mustafa Saffet Yahyaoğlu, bu hukuksuzluklara imza atarken, gerekli işlemlerin başlatılması için DİSK’e çağrıda bulunuyorum.  Mobbing, tasfiye, “tek adam” , yalan, iftira gibi davranışlardan dolayı genel başkanı ilkeli davranmaya davet ediyor, sendikanın asıl sahipleri olan turizm işçilerinin üyeliklerinin kabul edilmesini istiyorum.

Bizler, asgari ücrete ancak 6 ay çalışabilen, kışın çoğunlukla işsiz kalan, çoğunlukla maaş alamayan Turizm İşçileri olarak, gerçekten işçilerin yönettiği ve ‘DEVRİMCİ’ bir sendikaya ihtiyaç duyuyoruz. Biliyoruz ki sektörde çalışmayanlar, yaşadığımız zorluklar hakkında en ufak bir fikre sahip değildir.

Sendika, Genel Kurullarda koltuk yenileyenlerin değildir!”

İlgili İçerikler

Son Eklenenler