Ana Sayfa Güncel CSUN işçileri direniyor : "Krizin faturasını ödemeyeceğiz!!"

CSUN işçileri direniyor : “Krizin faturasını ödemeyeceğiz!!”

Tuzla Aydınlı Serbest Bölgesinde kurulu CSUN güneş enerjisi panelleri fabrikasında çalışan 400’e yakın işçi, şirketin krizi öne sürerek ücretleri ödememesi ve üretimi durdurmasına karşı mücadeleyi sürdürüyor. Alacakları için fabrikayı terk etmeyen işçiler gece gündüz nöbet tutuyor. 18 Haziran’da direnişe başlayan işçiler, daha önce ürettikleri ve depoda bekleyen ürünleri hacz etmek isteyenlere izin vermedi. Geçtiğimiz günlerde alacakları için malları almaya çalışan serbest bölge yetkilileri engellendi. Mallara el koymak için gelen kamyonlar kovuldu.

Bir dönem ülkenin en büyük şirketleri listesine giren, sektöründe en büyük olarak kabul edilen şirket Çin özel sektörünün Türkiye’ye yaptığı en önemli yatırım olarak kabul ediliyor. Ama devlet teşvik ve imtiyazlarından yararlanarak sürekli büyüyen şirketin ilk krizde faturayı işçiye kesmesi tepki topladı. Etha’dan ErdeM Sarıyer’in haberine göre ücretlerini alamayan işçiler “Bu kadar kazanç nereye gitti?” diye sorarken mağduriyetlerini dile getirdi. Kiralarını zor ödediklerini ve kredi kartından harcama yapabildiklerini söyleyen işçiler, bir an önce fabrikanın üretime geçmesini istiyor.

12 saatlik vardiyalarda, düşük ücretle, sosyal haklardan mahrum şekilde çalışan işçiler 2014 yılında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldu. Sendikaya üye olduktan sonra işçilerin çalışma koşulları düzelirken, 8 saatlik çalışma süresi, ücretlerde artış gibi haklar kazanıldı.

DİRENİŞ HALAYLARLA SÜRÜYOR

Ücretlerin ödenmesi ve yeniden iş başı yapılması talebiyle fabrika önündeki bekleyişlerini sürdüren CSUN işçileri halay çekerek, bağlama çalıp türkü söyleyerek moral buluyor.

İşyeri temsilcisi Deniz U. uzun süre üretimin kesintili şekilde yapıldığını, ayda beş altı gün işe çağrıldıklarını, sürecin belirsizliğinden dolayı da rahatsız olduklarını belirterek şirketin serbest bölgeye borcu nedeniyle mal giriş çıkışının engellendiğini ve üretimin durduğunu söyledi. İşyeri temsilcisi “Bayramdan önce maaşlarımızı yatıramadılar, biz de arkadaşlarımızı fabrikaya çağırdık, geçen haftadan bu yana dönüşümlü olarak nöbet tutuyoruz. Bizim burada iki temel talebimiz var. Birincisi; Maaşlarımızın bir an önce yatırılması. İkincisi; Belirsizliğin giderilmesi. Bizim isteğimiz farikanın kapanmasından yana değil, biz burada çalışmak istiyoruz.” dedi.

“Geçen hafta mal sahibi alacaklarına karşılık buraya hacze geldi. Onlara izin vermedik. Malı biz çıkaramayız, CSUN çıkarmak istese ona da izin vermeyiz. Çünkü biz bayramdan önce çocuklarımıza bir paket şeker bile götüremedik.” diyen işyeri temsilcisi depoda bekleyen ürünlerin değer tespiti yapıldığı gün eylem yaptıklarını ve malların dışarıya çıkarılmasını engellediklerini sözlerine ekledi.

“PATRONLAR KAZANIRKEN İŞÇİYE YANSITMIYOR.  SORUN OLDUĞUNDA DA FATURAYI İŞÇİYE KESİYORLAR.”

İşçilerden Ali G. üç yıldır fabrikada çalıştığını belirterek; “Bir senedir üretimde sıkıntılar vardı. Bir gün geliyoruz, bir gün gelmiyoruz. Düzensiz bir çalışma vardı. Altı aydır da hiç üretim olmadı. Bizim isteğimiz burada üretim olması ve bize güvence verilmesi. İki aydır maaş alamıyoruz, herkes zor durumda.” dedi. Çoğu fabrikada benzer sorunların yaşandığını ifade eden Gömeç, “Patronlar kazanırken işçiye yansıtmıyor. Ama sorun olduğunda da faturayı işçiye kesiyorlar.” dedi.

Dört yılıdır CSUN’da çalışan Kazım İ. ise “Herkes emin kendinden, kazanacağını biliyor. Ne istediğimizi biliyoruz. Nasıl alacağımızı da biliyoruz. Mücadelemize devam ederek hakkımızı alacağız. Patronlar da bunun farkında. Bir telefonla 300 kişiyi buraya yığdık. Bizden habersiz bir şey yapamayacaklarını anladılar.” diye konuştu.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler