Ana Sayfa Ekoloji Ceza alması gerekenler Cengiz Holding'e Artvin'i peşkeş çekenlerdir

Ceza alması gerekenler Cengiz Holding’e Artvin’i peşkeş çekenlerdir

Cengiz Holding’in, Cerattepe’deki altın ve bakır madenin işletmesini, ruhsat sahibi Özaltın Şirketi’nden redevans anlaşması ile aldığı ve büyük bir doğa tahribatına başladığı 2016 yılında Artvin halkı bu yıkıma karşı büyük bir direniş başlatmıştı. Yaşam alanlarını korumak için direnişe geçen yöre halkına açılan davada Hopa Umut-Sen temsilcimiz Yavuz Yenigül’e hapis cezası verildi.

Avukat Emre Erdal davaya ve verilen cezaya dair şu açıklamada bulundu; Müvekkilimiz Yavuz Yenigül, Artvin Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamasında daha önce ayrıntılı araştırma yapılmadığı gerekçesi ile istinaf mahkemesince verilen ceza bozulmuştu. Ancak yaklaşık 1 yıllık yeniden yargılama sonrasında yeterli araştırma yapılmadan yeniden mahkumiyet hükmü kurulmuştur.

Hopa Umut-Sen temsilcisi Yavuz Yenigül ise karara dair şunları söyledi; 2911 Sayılı Toplantı Yürüyüşleri kanuna aykırı davranmaktan yargılandığımız Cerattepe davasında sanıklardan Taylan Kaya ile birlikte ikinci kez 2 yıl 1ay hapis cezasına karar verilmiş.Bu cezayı tanımıyoruz. Yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz.
Yılmadık. Yılmayacağız.
Ceza alması gerekenler Cengiz Holding’e Artvini peşkeş çekenlerdir!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler